ایران می‌گوید تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی خاتمه یافت

ایران می‌گوید تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی خاتمه یافت وزارت خارجه ایران بامداد روز یکشنبه ۲۷ مهرماه در بیانیه‌ای از به پایان رسیدن تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی مقامات سیاسی و نظامی طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خبر داده است. وزارت خارجه ایران می‌گوید، «اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌­های تسلیحاتی و ممنوعیت­‌های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه­­‌ی جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.» در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: «امروز، یک روز بسیار مهم برای جامعه جهانی است، که برخلاف تلاش‌­های رژیم ایالات متحده، از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صیانت کرده است.» وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که از روز یکشنبه همه محدودیت‌های انتقالِ اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌­های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت خودکار خ..

ایران می‌گوید تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی خاتمه یافت

وزارت خارجه ایران بامداد روز یکشنبه ۲۷ مهرماه در بیانیه‌ای از به پایان رسیدن تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی مقامات سیاسی و نظامی طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خبر داده است.

وزارت خارجه ایران می‌گوید، «اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌­های تسلیحاتی و ممنوعیت­‌های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه­­‌ی جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.»

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: «امروز، یک روز بسیار مهم برای جامعه جهانی است، که برخلاف تلاش‌­های رژیم ایالات متحده، از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صیانت کرده است.»

وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که از روز یکشنبه همه محدودیت‌های انتقالِ اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌­های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت خودکار خاتمه یافت.

در این بیانیه تصریح شده است: «عادی سازی همکاری دفاعی ایران با جهان از امروز، پیروزی‌ای برای آرمان چندجانبه‌گرایی و نیز صلح و امنیت در منطقه‌مان به شمار می‌آید.»

وزارت خارجه ایران می‌گوید، «پایان رسیدن تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی، «پیروزی‌ای برای آرمان چندجانبه‌گرایی و نیز صلح و امنیت» محسوب می شود.»

۱۳ سال پیش شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های تسلیحاتی علیه ایران وضع کرد. در چارچوب توافق ایران ران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان در ۱۳۹۴ در وین تحریم های بین المللی هسته ای علیه تهران تعلیق شد.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برجام ضمیمه آن بودم، تحریم تسلیحاتی ایران در پایان سال پنجم یعنی ۱۸ اکتبر (۲۷ مهرماه) به پایان می‌رسد.

دولت دونالد ترامپ در سال ۱۳۹۷ با خروج از برجام تحریم های خود علیه ایران را بازگرداند. آمریکا همچنین مردادماه سال جاری تلاش کرد قطعنامه‌ای را به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برساند تا تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند، اما ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با آمریکا همراه نشدند.

به دنبال آن آمریکا اعلام کرد که مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران که شامل تحریم‌های تسلیحاتی می‌شود را فعال کرده است.

این در حالی است که بریتانیا، فرانسه و آلمان که امضاکنندگان اروپایی برجام هستند، اعلام کرده‌اند، آمریکا عضو برجام نیست و نمی‌تواند از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

با این حال وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در خردادماه سال جاری هم ضمن اعلام پایبندی این کشورها به برجام یادآوری کردند که تحریم اروپایی صادرات اسلحه و تکنولوژی ساخت موشک به ایران تا سال ۲۰۲۳ ادامه دارد.

Radio Eram

FREE
VIEW