ایران انفجار در کشتی خود در دریای سرخ را تأیید کرد

ایران انفجار در کشتی خود در دریای سرخ را تأیید کرد سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یک روز پس از انتشار اخباری از «حمله» عوامل ناشناس به یک فروند «کشتی سپاه پاسداران» در دریای سرخ، در نزدیکی سواحل یمن، وزارت خارجه ایران آسیب دیدن این کشتی بر اثر انفجار را تأیید کرد. رسانه‌های اسرائیل و شبکه العربیه، شامگاه سه‌شنبه ۱۷ فروردین، از «حمله» عوامل ناشناس به کشتی ساویز، «متعلق به سپاه پاسداران» در دریای سرخ خبر دادند. روز چهارشنبه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این باره، گفت: «کشتی تجاری ایران با نام ساویز روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشأ و شیوه شکل‌گیری آن در دست بررسی است دچار آسیب جزئی شده است.» او این کشتی را «غیرنظامی» توصیف کرد، اما افزود که «این کشتی عملاً به عنوان ایستگاه پشتیبانی فنی و تدارکات ایران در دریای سرخ عمل می‌کرد.» سعید خطیب‌زاده گفت که این انفجار، خسارت جانی نداشته و «بررسی‌های فنی در مورد چگونگی این حادثه و منشأ آن در حال انجام ..

ایران انفجار در کشتی خود در دریای سرخ را تأیید کرد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

یک روز پس از انتشار اخباری از «حمله» عوامل ناشناس به یک فروند «کشتی سپاه پاسداران» در دریای سرخ، در نزدیکی سواحل یمن، وزارت خارجه ایران آسیب دیدن این کشتی بر اثر انفجار را تأیید کرد.

رسانه‌های اسرائیل و شبکه العربیه، شامگاه سه‌شنبه ۱۷ فروردین، از «حمله» عوامل ناشناس به کشتی ساویز، «متعلق به سپاه پاسداران» در دریای سرخ خبر دادند.

روز چهارشنبه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این باره، گفت: «کشتی تجاری ایران با نام ساویز روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشأ و شیوه شکل‌گیری آن در دست بررسی است دچار آسیب جزئی شده است.»

او این کشتی را «غیرنظامی» توصیف کرد، اما افزود که «این کشتی عملاً به عنوان ایستگاه پشتیبانی فنی و تدارکات ایران در دریای سرخ عمل می‌کرد.»

سعید خطیب‌زاده گفت که این انفجار، خسارت جانی نداشته و «بررسی‌های فنی در مورد چگونگی این حادثه و منشأ آن در حال انجام است و کشورمان کلیه اقدامات لازم از طریق مراجع بین‌المللی را در این خصوص انجام خواهد داد.»

تصویری که خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، از کشتی هدف قرار گرفته ایرانی منتشر کرده است. بیشتر در این باره:

نیویورک تایمز: اسرائیل به آمریکا درباره حمله به کشتی ایرانی ساویز خبر داده بود

توصیف آقای خطیب‌زاده در مورد «غیرنظامی» بودن این کشتی در حالی بیان می‌شود که یک روز پیشتر، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، نوشته بود که کشتی ساویز در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به مأموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است.

مؤسسه نیروی دریایی ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ در گزارشی نوشته بود، که ساویز یک کشتی تجسسی نظامی مخفی تحت خدمت سپاه پاسداران است.

برخی گزارش‌ها از جمله گزارش شبکه سعودی الحدث می‌گویند که آسیب وارده به کشتی ایرانی «شدید» است و احتمالا اسرائیل عامل حمله به آن باشد.

شبکه کان اسرائیل هم در برنامه خبری خود در شامگاه سه‌شنبه گفت که عامل حمله به کشتی ایرانی درصدد رساندن «پیامی خاص» به ایران بوده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز هم به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که اسرائیل، آمریکا را از حمله به کشتی ایرانی ساویز در دریای سرخ «مطلع کرده است.»

Radio Eram

FREE
VIEW