ایران اسناد افغانستان درباره غرق کردن مهاجران افغان را تأیید نکرد

ایران اسناد افغانستان درباره غرق کردن مهاجران افغان را تأیید نکرد تجمع اعتراضی در مقابل کنسول‌گری ایران در هرات وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که ایران شواهد و اسناد این کشور درباره «غرق کردن» مهاجران افغان توسط نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی را نپذیرفته است. گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، با انتشار ویدئویی خبر داد که مقامات افغان اسناد و شواهد را به همتایان ایرانی خود ارائه کردند اما مورد تأیید آنها قرار نگرفت. او اعلام کرد که افغانستان این تحقیقات را با هدف تأمین عدالت و جلوگیری از تکرار چنین حوادث در آینده «با تمام قوت به پیش می‌برد». تهران و کابل توافق کرده‌اند که تحقیقات محلی در این زمینه انجام شود و نشست‌هایی بین مقامات دو کشور برگزار شده است. در همین حال هیئت تعیین شده از سوی دولت افغانستان روز ۲۷ اردیبهشت اعلام کرده بود که همه اسناد، مدارک، فیلم‌ها و عکس‌های مربوط به این موضوع را که از نظر فنی، حرفه‌ای و قانونی ارزیابی شده‌اند، ردر اختیار مقامات ایرانی قرار داده است. برخی رسانه‌های افغانستان روز شنبه ۱۳ اردیبهشت گزارش دادند حدود ۵۰ نفر از شهروندان افغان که به طو..

ایران اسناد افغانستان درباره غرق کردن مهاجران افغان را تأیید نکرد

تجمع اعتراضی در مقابل کنسول‌گری ایران در هرات
تجمع اعتراضی در مقابل کنسول‌گری ایران در هرات

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که ایران شواهد و اسناد این کشور درباره «غرق کردن» مهاجران افغان توسط نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی را نپذیرفته است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، با انتشار ویدئویی خبر داد که مقامات افغان اسناد و شواهد را به همتایان ایرانی خود ارائه کردند اما مورد تأیید آنها قرار نگرفت.

او اعلام کرد که افغانستان این تحقیقات را با هدف تأمین عدالت و جلوگیری از تکرار چنین حوادث در آینده «با تمام قوت به پیش می‌برد».

تهران و کابل توافق کرده‌اند که تحقیقات محلی در این زمینه انجام شود و نشست‌هایی بین مقامات دو کشور برگزار شده است.

در همین حال هیئت تعیین شده از سوی دولت افغانستان روز ۲۷ اردیبهشت اعلام کرده بود که همه اسناد، مدارک، فیلم‌ها و عکس‌های مربوط به این موضوع را که از نظر فنی، حرفه‌ای و قانونی ارزیابی شده‌اند، ردر اختیار مقامات ایرانی قرار داده است.

برخی رسانه‌های افغانستان روز شنبه ۱۳ اردیبهشت گزارش دادند حدود ۵۰ نفر از شهروندان افغان که به طور غیرقانونی وارد ایران شده بودند، از سوی مرزبانان دستگیر «و پس از ضرب و جرح، به رودخانه هریرود انداخته شدند».

مقامات جمهوری اسلامی این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌اند.

در همین حال عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت، در نشست خبری خود گفت: «در آن شب هیچ گزارشی از سوی مرزبانی ما نیامده و شرایط آب و هوایی شب مورد نظر نیز خوب نبوده است».

وی اعلام کرد که احتمال دارد هیئتی از سوی جمهوری اسلامی برای بررسی این موضوع به افغانستان سفر کند.

پیش از این نیز کاظم صمدی، فرمانده هنگ مرزی تایباد، گفته بود که شیب و قوس رودخانه هریرود به گونه‌ای است که اگر جسمی بر روی آب شناور باشد باید به سمت ساحل ایران حرکت کند نه به سمت ساحل افغانستان.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از مقامات مرزبانی نوشت که به دلیل سیلابی و گل‌آلود بودن آب رودخانه هریرود «اجساد سالم و تمیز باقی نماند درحالی که عکس‌های منتشرشده از اجساد اتباع افغانستانی نشان‌دهنده اجسادی سالم و بدون گل‌آلودگی است».

Radio Eram

FREE
VIEW