انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان آغاز شد

انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان آغاز شد صندوق‌های رای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان. امروز ۲۰ مهر رای‌گیری برای انتخاب ریاست جمهوری تاجیکستان روز یکشنبه ۲۰ مهر در حالی آغاز شده که امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور کنونی کشور، در مصاف با چهار رقیب ناشناخته از احزاب حامی دولت رقابت می‌کند. آقای رحمان ۶۸ ساله از سال ۱۹۹۲ با فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی قدرت را در تاجیکستان در دست گرفته و در غیاب رقیبی قابل توجه، انتظار می‌رود برای هفت سال دیگر پست ریاست جمهوری را در اختیار بگیرد. وی بعد از الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس که بعد از اعتراضات گسترده انتخاباتی با بحران مشروعیت مواجه شده، طولانی‌ترین دوره زمامداری را در میان کشورهای عضو سابق اتحادیه جماهیر شوروی دارد. وی برای چهار دوره در انتخاباتی که از دیدگاه ناظران غربی نه آزاد بوده و نه عادلانه، بعنوان رئیس‌جمهور کشور معرفی شده است. در ساعات ابتدایی رای‌گیری، کمیسیون انتخابات اعلام کرده که ۲۰ درصد واجدین شرایط رای به پای صندوق‌ها رفته‌اند. پیشتر تنها حزب پرنفوذ کشور، حزب نهضت اسلامی بود که در انتخابات تاجیکستان رقیبی برای حزب حاکم به ر..

انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان آغاز شد

صندوق‌های رای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان. امروز ۲۰ مهر
صندوق‌های رای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان. امروز ۲۰ مهر

رای‌گیری برای انتخاب ریاست جمهوری تاجیکستان روز یکشنبه ۲۰ مهر در حالی آغاز شده که امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور کنونی کشور، در مصاف با چهار رقیب ناشناخته از احزاب حامی دولت رقابت می‌کند.

آقای رحمان ۶۸ ساله از سال ۱۹۹۲ با فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی قدرت را در تاجیکستان در دست گرفته و در غیاب رقیبی قابل توجه، انتظار می‌رود برای هفت سال دیگر پست ریاست جمهوری را در اختیار بگیرد.

وی بعد از الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس که بعد از اعتراضات گسترده انتخاباتی با بحران مشروعیت مواجه شده، طولانی‌ترین دوره زمامداری را در میان کشورهای عضو سابق اتحادیه جماهیر شوروی دارد.

وی برای چهار دوره در انتخاباتی که از دیدگاه ناظران غربی نه آزاد بوده و نه عادلانه، بعنوان رئیس‌جمهور کشور معرفی شده است.

در ساعات ابتدایی رای‌گیری، کمیسیون انتخابات اعلام کرده که ۲۰ درصد واجدین شرایط رای به پای صندوق‌ها رفته‌اند.

پیشتر تنها حزب پرنفوذ کشور، حزب نهضت اسلامی بود که در انتخابات تاجیکستان رقیبی برای حزب حاکم به رهبری آقای رحمان به حساب می‌آمد، اما دادگاه عالی کشور این حزب را در سال ۲۰۱۵ «گروه تروریستی» اعلام کرد و رهبران و اعضای آن به صورت گسترده‌ای بازداشت شدند.

اکنون تنها حزب اپوزیسیون واقعی، حزب سوسیال دموکرات است که آنها نیز انتخابات را بایکوت کرده‌اند.

بخش تاجیکستانی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی می‌نویسد با توجه به نبود رقیبی قدرتمند، انتظار نمی‌رود نتایج انتخابات به اعتراضات ختم شود و شرایطی مانند انتخابات هفته گذشته قرقیزستان پیش بیاید.

با توجه به سن بالای آقای رحمان، برخی گمانه‌زنی‌ها از نامزد شدن رستم فرزند ۳۲ ساله وی در انتخابات ریاست جمهوری حکایت داشت، اما ماه گذشته آقای رحمان رسماً اعلام کرد که خود نامزد ریاست جمهوری شده است.

فرزد وی از بهار سال جاری رئیس مجلس ملی تاجیکستان است و انتظار می‌رود بعد از پدرش وی قدرت را در کشور به دست بگیرد. وی همزمان شهردار پایتخت کشور، دوشنبه، است.

قبلاً در سال ۲۰۱۶ قانون اساسی کشور اصلاح شد و سن قانونی برای نامزدی ریاست جمهوری از ۳۵ به ۳۰ سال کاهش یافت؛ موضوعی که از دید ناظران به آماده‌سازی شرایط برای انتقال قدرت از آقای رحمان به فرزندش تعبیر شد. مجلس ملی در سال ۲۰۱۵ به آقای رحمان عنوان «رهبر ملی» را داد؛ عنوانی که وی را تا پایان عمر از تعقیب قضایی مصون می‌کند.

تاجیکستان با اختلاف اندکی بعد از قرقیزستان کوچکترین اقتصاد را در میان کشورهای آسیای میانه دارد و فقیرترین کشور منطقه است. البته جمعیت تاجیکستان نیز یک سوم بیشتر از قرقیزستان است و از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی بسیار عقب‌تر از قرقیزستان است.

بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور مربوط به کارگرانی است که در روسیه کار می‌کنند و برای خانواده‌شان پول ارسال می‌کنند، اما شیوع کرونا بر درآمد آنها نیز به شدت تأثیر گذاشته است.

پارسال میلیون‌ها کارگر تاجیک با کار در روسیه، ۲.۲ میلیارد دلار به خانواده‌های خود پول ارسال کرده بودند که این رقم برابر یک سوم تولید ناخالص داخلی کشور است.