خانه / اقتصادی / امتیازی برای ترامپ؛ بازار کار آمریکا همچنان نیرومند است

امتیازی برای ترامپ؛ بازار کار آمریکا همچنان نیرومند است

اگرچه کارشناسان در ارزیابی بازار کار آمریکا خوش‌بینی محتاطانه‌ای به کار برده‌اند،اما شواهد به واقع نشان از استحکام قابل توجه این بازار دارد؛ حقیقتی که به‌ویژه دونالد ترامپ را در آستانه مبارزات انتخاباتی به وجد آورده است.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در توییتی با اشاره به آمار جدید بازار کار این کشور از این که این آمار بسیار بهتر از انتظارهاست ابراز خوشحالی کرده است؛ به‌ویژه که این مسئله به او در مبارزات انتخاباتی کمک خواهد کرد.

به گزارش “تاگس‌شاو”، وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان، در حقیقت کارشناسان اقتصادی به دلیل هفته‌ها اعتصاب در شرکت جنرال موتورز و نرخ رشد اقتصادی یک و نه‌دهم درصدی ایالات متحده در سومین چهارماهه سال جاری انتظار ضعف بیش‌تری در بازار کار و پیدایش حداکثر ۸۹هزار فرصت شغلی جدید را داشتند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آماری که همچنان رکوردشکن است

اما حقیقت این است که در ماه اکتبر ۱۲۸هزار فرصت شغلی جدید به وجود آمد. به علاوه، مقام‌های آمریکایی آمار مربوط به ماه‌های اوت و سپتامبر را تصحیح کرده و در مجموع نزدیک به ۱۰۰هزار شغل بر آن افزودند.

نرخ بیکاری در آمریکا در طول پنج دهه اخیر به این پایینی نبوده است. نرخ بیکاری به دلیل بازگشت بی‌وقفه برخی شهروندان به بازار کار تنها افزایشی اندکی یافت و به سه‌و شش‌دهم درصد رسید.

داده‌های جدید مربوط به بازار کار آمریکا را حتی باید مثبت‌تر هم ارزیابی کرد، زیرا اعتصاب در جنرال موتورز به از دست دادن موقت ۴۰هزار شغل در صنعت خودروسازی انجامید. درحالیکه صنعت و ماشین‌سازی به دلیل درگیری‌های تجاری ترامپ تضعیف شد و ۳۶هزار شغل در آن از دست رفت، اما در عرصه‌هایی مانند بهداشت و درمان، پرستاری، رستوران‌‌داری و خدمات مالی رشدی قوی پدید آمد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

علائم هشداردهنده

اما هشدار هنوز بر جای خود باقیست: رکود سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در آمریکا در طول سه سال و نیم گذشته بی‌‌سابقه بوده و به همین دلیل بانک مرکزی روز دوشنبه نرخ بهره را در این کشور باز هم کاهش داد و به یک‌‌ونیم تا یک‌ و ۷۵درصد رساند.

توماس گیتسل، اقتصاددادن ارشد بانک VP می‌گوید، آمار مطلوب در بازار کار آمریکا بیش از آن که پیش‌بینی می‌شد ماندگار شد. اما بر پایه شاخص‌های مختلف، ممکن است بازار کار این کشور مرحله‌ای از ضعف را تجربه کند.

به همین دلیل به باور گیتسل، امکان دارد گزارش منتشر‌شده در ماه اکتبر از گزارش‌های دیگری که در ماه‌های آینده در این زمینه منتشر خواهد شد بهتر باشد.

همچنین بررسی کنید

افت چشمگیر تراز تجاری ایران و ترکیه

ارزش کل تجارت ایران و ترکیه در سال جاری میلادی کاهش چشمگیری یافته است. علت …

یک “سلطان” دیگر در خارج از ایران دستگیر شد

سخنگوی قوه قضاییه خبر دستگیری یک “بدهکار کلان بانکی” در خارج از کشور را تایید …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super