اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی قزوین نتیجه عکس داده است

اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی قزوین نتیجه عکس داده است ایسنا/قزوین یک فعال میراث فرهنگی در قزوین گفت: ۱۳ سال است که ظاهراً برای حفاظت باغات قزوین اقدام و سرمایه‌گذاری شده است اما طی این مدت به‌جای پیشرفت در نگهداری، چند هزار هکتار از باغستان را از دست دادیم و باغستان رو به نابودی است. سیدمهدی مجابی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای حفظ باغستان سنتی قزوین بیان کرد: درگذشته فکر می‌کردند که محیط‌زیست مسئله‌ای رؤیایی است اما امروزه می‌بینیم که میراث محیط، نگهداری از محیط‌زیست و مسائل مربوط به آن با زندگی روزمره ما مرتبط است، در شرایط امروزی که افراد به مسائل میراث محیطی حساس شده‌اند دستور رئیس‌جمهور مبنی بر حفظ باغستان اقدام بسیار شایسته‌ای بود. وی افزود: یکی از مهم‌ترین میراث‌های تاریخی ما باغات هستند، در استان قزوین باغاتی داریم که به علت سهل‌انگاری مسئولین و مردم به‌سرعت رو به نابودی می‌رود، ۱۳ سال است که ظاهراً برای حفاظت باغات قزوین اقدام و سرمایه‌گذاری شده است اما طی این مدت به‌جای پیشرفت در نگهداری، چند هزار هکتار از باغستان را از دست دادیم و باغست..

اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی قزوین نتیجه عکس داده است

اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی قزوین نتیجه عکس داده است

ایسنا/قزوین یک فعال میراث فرهنگی در قزوین گفت: ۱۳ سال است که ظاهراً برای حفاظت باغات قزوین اقدام و سرمایه‌گذاری شده است اما طی این مدت به‌جای پیشرفت در نگهداری، چند هزار هکتار از باغستان را از دست دادیم و باغستان رو به نابودی است.

سیدمهدی مجابی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای حفظ باغستان سنتی قزوین بیان کرد: درگذشته فکر می‌کردند که محیط‌زیست مسئله‌ای رؤیایی است اما امروزه می‌بینیم که میراث محیط، نگهداری از محیط‌زیست و مسائل مربوط به آن با زندگی روزمره ما مرتبط است، در شرایط امروزی که افراد به مسائل میراث محیطی حساس شده‌اند دستور رئیس‌جمهور مبنی بر حفظ باغستان اقدام بسیار شایسته‌ای بود.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین میراث‌های تاریخی ما باغات هستند، در استان قزوین باغاتی داریم که به علت سهل‌انگاری مسئولین و مردم به‌سرعت رو به نابودی می‌رود، ۱۳ سال است که ظاهراً برای حفاظت باغات قزوین اقدام و سرمایه‌گذاری شده است اما طی این مدت به‌جای پیشرفت در نگهداری، چند هزار هکتار از باغستان را از دست دادیم و باغستان رو به نابودی است.

این فعال میراث فرهنگی تأکید کرد: درگذشته برای حفظ باغستان اقدامات ظاهری صورت گرفته است درحالی‌که نگهداری و حفظ باغستان نیاز به اقدامات پژوهشی، سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و اداری دارد، این‌که یک‌دفعه تصمیم گرفته شود باغستان حفظ و نگهداری شود کافی نیست چراکه این مسئله‌ای حساس و پیچیده به لحاظ علمی، محیطی، طراحی، اقتصادی و اجتماعی است که نمی‌شود به‌وسیله یک دستور و بخشنامه ساده به آن پرداخت.

وی بیان کرد: اگر اقدامات خوبی صورت بگیرد می‌توانیم جلوی روند تخریب را بگیریم، عالی‌ترین سطح میراث محیطی، میراث فرهنگی است و دولت بابت حفظ و نگهداری آن‌ها متعهد شده که کلیه امکانات را به کار بگیرد و پشتیبانی کند و در غیر این صورت باید پاسخگو باشد.

برای حفظ باغستان مردم حضور داشته باشند

مجابی تأکید کرد: برای حفظ باغستان مردم باید در صحنه حضور پیدا کنند، مردم شامل شهروندان، باغداران و مالکان هستند، همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد باید به‌صورت جدی وارد شوند و صرفاً نوشتن نامه و مقاله کافی نیست، باغستان موضوع علمی و اقتصادی است که جنبه‌های مختلفی دارد.

وی یادآور شد: یکی از مسائل مهم مسئله آب است و تاکنون هیچ فکری در این خصوص نشده است، قرار بود آب‌های تصفیه‌شده را به باغات بدهند اما اتفاقی نیفتاده است؛ نهر و رودخانه را تخریب کردند همه این‌ها باید درست شود و این موضوعات اعتبار و تکنیک می‌خواهد.

این فعال میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: مردم عامل مهمی هستند، مردم باید بخواهند، بفهمند و عمل کنند؛ بعد از مردم نیاز به کمک دستگاه‌های دولتی مثل میراث فرهنگی، شهرداری و دانشگاه برای حفظ باغستان داریم، ما باید باغستان را حفظ کنیم همانند سایر استان‌ها که باغ شهرهای جهرم، بم و شیراز را حفظ کردند.

وی بیان کرد: عده‌ای می‌گویند برای حفظ باغستان نیاز به اعتبار ویژه داریم اما نیازها صرفاً به پول محدود نمی‌شود چراکه در کنار اعتبار کافی باید علم هم داشته باشیم تا بتوانیم در راستای احیای باغستان سنتی قزوین گام مثبتی برداریم.

شورای میراث فرهنگی ابزار قانونی و اجرایی ندارد

مجابی یادآور شد: شورای میراث فرهنگی شورایی افتخاری است که در این چند جلسه از تعدادی باغدار دعوت کردند و به آن‌ها گفتند در خصوص مسائلی که ما سؤال می‌کنیم، نظر بدهید؛ این شورا هیچ‌گونه امکان اجرایی، مالی، اعتباری و ابزار قانونی ندارد.

وی عنوان کرد: شورای میراث فرهنگی باید بداند که فقط با مشورت نمی‌شود کاری انجام داد، باید امکاناتی در اختیار شورا قرار بگیرد درحالی‌که شورای میراث فرهنگی شرح خدمات ندارد که اگر شورا شرح خدماتی داشته باشد می‌تواند اقدامات مؤثرتری داشته باشد.

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW