افزایش دوباره شمار قربانیان و مبتلایان به کرونا؛ چند استان در وضعیت هشدار

افزایش دوباره شمار قربانیان و مبتلایان به کرونا؛ چند استان در وضعیت هشدار طی ۲۴ ساعت گذشته در ایران، ۵۰ تن دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ۲۸۱۹ بیمار جدید مبتلا به این ویروس شناسایی شد. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، روز جمعه، ۹ خرداد، با اعلام این خبر گفت که به این ترتیب، شمار رسمی قربانیان و مبتلایان به کرونا در ایران به ترتیب به ۷۶۷۷ نفر و ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفر رسید. به گفته کیانوش جهانپور، از بین مبتلایان جدید، ۵۴۷ مورد بستری و دو هزار و ۲۷۲ نفر (حدود ۸۰ درصد) از موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان بودند. آقای جهانپور در عین حال اضافه کرد که در حال حاضر ۲۵۴۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ایران در وضعیت بحرانی قرار دارند. آن‌ طور که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده، در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵ استان هیچ مورد مرگ ناشی از کرونا گزارش نکرده‌اند و در پنج استان، فقط یک مورد مرگ مرتبط با این بیماری گزارش شده است. بر اساس این گزارش، تاکنون ۱۱۴ هزار و ۹۳۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور بهبود یافته و ۸۹۶ هزار و ۵۷۱ آزمایش تشخیص این بیماری در ایران انجام شده است...

افزایش دوباره شمار قربانیان و مبتلایان به کرونا؛ چند استان در وضعیت هشدار

طی ۲۴ ساعت گذشته در ایران، ۵۰ تن دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ۲۸۱۹ بیمار جدید مبتلا به این ویروس شناسایی شد.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، روز جمعه، ۹ خرداد، با اعلام این خبر گفت که به این ترتیب، شمار رسمی قربانیان و مبتلایان به کرونا در ایران به ترتیب به ۷۶۷۷ نفر و ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفر رسید.

به گفته کیانوش جهانپور، از بین مبتلایان جدید، ۵۴۷ مورد بستری و دو هزار و ۲۷۲ نفر (حدود ۸۰ درصد) از موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان بودند.

آقای جهانپور در عین حال اضافه کرد که در حال حاضر ۲۵۴۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ایران در وضعیت بحرانی قرار دارند.

آن‌ طور که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده، در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵ استان هیچ مورد مرگ ناشی از کرونا گزارش نکرده‌اند و در پنج استان، فقط یک مورد مرگ مرتبط با این بیماری گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، تاکنون ۱۱۴ هزار و ۹۳۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور بهبود یافته و ۸۹۶ هزار و ۵۷۱ آزمایش تشخیص این بیماری در ایران انجام شده است.

با این حال باید توجه داشت که حتی مقامات جمهوری اسلامی در دولت و مجلس در مورد آمارهای رسمی وزارت بهداشت ابراز تردید کرده‌اند و آن را بسیار بیشتر ارزیابی می‌کنند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت روز جمعه در عین حال وضعیت استان خوزستان از نظر شیوع کرونا را «همچنان قرمز» عنوان کرد.

استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، مازندران و بخش‌هایی از کرمان و سیستان و بلوچستان هم در «وضعیت هشدار» قرار دارند.

خبرگزاری مهر نیز به نقل از معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نوشت که «روند عادی‌سازی شرایط در سطح شهر و بی‌اهمیتی از سوی مردم نسبت به کرونا، سنندج را به مرز هشدار رسانده است.»

صدیق جدیدالاسلامی با هشدار نسبت به شیوع موج دوم و سوم کرونا در استان کردستان گفت در صورتی که شهروندان با «بی‌توجهی خود به روند افزایشی ابتلاء دامن بزنند، کرونا در سنندج به مرحله بحران می‌رسد.»

وی اضافه کرد که هر روز با «موجی جدید» از مبتلایان کرونا در بیمارستان‌های سنندج مواجه هستیم.

اما در همین حال با وجود هشدارها درباره وضعیت شهرهای مختلف ایران، رئیس ستاد مرکزی «راهیان نور» اعلام کرد که از تیرماه سال جاری، سفرهای راهیان نور در مناطق سفید انجام می‌شود.

در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت بارها حتی نسبت به سفر به مناطق سفید از نظر کرونا هشدار داده‌اند، به گزارش ایسنا، بهمن کارگر تاکید کرده که این سفرها با رعایت «پروتکل‌های بهداشتی» انجام خواهند شد.

خبرگزاری ایرنا هم امروز در خبری به نقل از آقای کارگر نوشت:‌ «با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با دستور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، همه سفرهای راهیان نور به مناطق دفاع مقدس تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.»

شمار قابل توجهی از اماکن مذهبی و گردشگری در ایران بازگشایی شده‌اند و مقام‌های وزارت بهداشت می‌گویند مردم باید به زندگی در کنار کرونا تا زمان کشف واکسن آن، عادت کنند.

Radio Eram

FREE
VIEW