اعتراض گسترده به نتایج انتخابات گرجستان؛ مخالفان خواستار رای‌گیری دوباره شدند

اعتراض گسترده به نتایج انتخابات گرجستان؛ مخالفان خواستار رای‌گیری دوباره شدند کمیسیون انتخابات گرجستان اعلام کرد حزب حاکم «رویای گرجستان» با کسب بیش از ۴۸ درصد آرا برنده انتخابات پارلمانی این کشور شده است. این در حالی است که برخی احزاب مخالف و همچنین مردم معترض با «ناعادلانه» خواندن انتخابات اخیر، خواستار رای‌گیری دوباره شده‌اند. هزاران نفر از مردم گرجستان روز یک‌شنبه ۱۱ آبان در مقابل ساختمان پارلمان در پایتخت این کشور تجمع کردند و خواستار ابطال نتایج انتخابات شدند. انتخابات پارلمانی گرجستان روز شنبه برگزار شد و حزب «جنبش متحد ملی» که اپوزیسیون اصلی این کشور است نیز طبق اعلام کمیسیون انتخابات بیش از ۲۷ درصد آرا را به دست آورد. حزب «گرجستان اروپا» که رهبری آن با برخی اعضای پیشین جنبش متحد ملی است نیز زیر چهار درصد آرا را کسب کرد و پنج حزب دیگر نیز به همراه نمایندگان مستقل بقیه آرا را جذب کردند. سازمان امنیت و همکاری اروپا انتخابات را «رقابتی» و در مجموع «آزادانه» توصیف کرده، اما گفته است «با شرایط عالی فاصله زیادی دارد». این نهاد بین‌المللی که یکی از ناظران انتخابات گرجستان بود، ه..

اعتراض گسترده به نتایج انتخابات گرجستان؛ مخالفان خواستار رای‌گیری دوباره شدند

کمیسیون انتخابات گرجستان اعلام کرد حزب حاکم «رویای گرجستان» با کسب بیش از ۴۸ درصد آرا برنده انتخابات پارلمانی این کشور شده است.

این در حالی است که برخی احزاب مخالف و همچنین مردم معترض با «ناعادلانه» خواندن انتخابات اخیر، خواستار رای‌گیری دوباره شده‌اند.

هزاران نفر از مردم گرجستان روز یک‌شنبه ۱۱ آبان در مقابل ساختمان پارلمان در پایتخت این کشور تجمع کردند و خواستار ابطال نتایج انتخابات شدند.

انتخابات پارلمانی گرجستان روز شنبه برگزار شد و حزب «جنبش متحد ملی» که اپوزیسیون اصلی این کشور است نیز طبق اعلام کمیسیون انتخابات بیش از ۲۷ درصد آرا را به دست آورد.

حزب «گرجستان اروپا» که رهبری آن با برخی اعضای پیشین جنبش متحد ملی است نیز زیر چهار درصد آرا را کسب کرد و پنج حزب دیگر نیز به همراه نمایندگان مستقل بقیه آرا را جذب کردند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا انتخابات را «رقابتی» و در مجموع «آزادانه» توصیف کرده، اما گفته است «با شرایط عالی فاصله زیادی دارد».

این نهاد بین‌المللی که یکی از ناظران انتخابات گرجستان بود، همچنین از جانبداری فضای رسانه‌ها و ادعاها درباره فشار بر رای‌دهندگان خبر داد.

در همین حال، خانم سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهوری گرجستان، نیز با تاکید بر بالا بودن میزان مشارکت مردم و نبود تخلفات شدید در فرآیند رای‌گیری، آن را انتخاباتی «دمکراتیک» توصیف کرد.

از ۱۵۰ کرسی پارلمان ۱۲۰ کرسی به نمایندگان احزاب و ۳۰ کرسی به نمایندگان مستقل اختصاص خواهد یافت، اما هنوز معلوم نیست حزب «رویای گرجستان» که طی هشت سال گذشته حزب حاکم کشور بوده، بتواند حد نصاب کرسی‌ها برای تشکیل دولت تک‌حزبی را به دست آورد یا نه.

میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق این کشور و از اعضای حزب جنبش متحد ملی که سال‌هاست در تبعید به سر می‌برد می‌گوید که حزب حاکم «به شکل گسترده‌ای در انتخابات تقلب کرده است».

خانم نیکا ملیا از رهبران همین حزب نیز اظهار داشت آن‌چه برگزار شد «انتخابات نبود، جنگ بود».

برخی از احزاب دیگر نیز نتیجه انتخابات را نپذیرفته‌اند.

انتخابات پارلمانی گرجستان در حالی برگزار و با فراخوان اپوزیسیون برای رسیدگی به خواسته‌های مردم معترض روبه‌رو شد که شیوع کرونا به اقتصاد این کشور شدیدا صدمه زده است، تا جایی‌که برآورد می‌شود تولید ناخالص داخلی گرجستان با کاهش پنج درصدی مواجه شده باشد.

همچنین طی هفته‌های گذشته شمار ابتلای روزانه به ویروس جدید کرونا در این کشور ۳.۷ میلیون نفری تا نزدیک به دو هزار نفر در هر روز اوج گرفته است.

Radio Eram

FREE
VIEW