خانه / اقتصادی / اعتراضات تاثیری بر تولید و صادرات نفت خام عراق نداشته است

اعتراضات تاثیری بر تولید و صادرات نفت خام عراق نداشته است

بسیاری از عرصه‌های حیات سیاسی و اقتصادی عراق ظرف دو ماه گذشته در اثر اعتراضات آسیب دیده‌اند. این در حالی است که این اعتراضات تاثیری بر تولید و صدور نفت نداشته است. صادرات نفت عراق در ماه نوامبر افزایش داشته است.از اعتراضات گسترده مردم در عراق به عنوان یک زمین‌لرزه سیاسی یاد می‌شود؛ زمین‌لرزه‌ای که منجر به کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور شد. این در حالی است که اوضاع حاکم بر صنایع تولید و حمل و نقل نفت خام این کشور به‌رغم اعتراضات بدون اختلال تعیین‌کننده‌ای کار خود را ادامه داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۱۱ آذر (دوم دسامبر) با انتشار گزارشی از بغداد نگاهی به روند تولید و صدور نفت خام در عراق داشته است. بر اساس این گزارش تولید و صدور نفت خام عراق که دومین صادرکننده بزرگ نفت اوپک به شمار می‌آید، به‌رغم اعتراضات همچنان ادامه داشته است.

ثامر غضبان، وزیر نفت عراق ساعاتی پیش از موافقت پارلمان این کشور با استعفای عبدالمهدی اعلام کرده بود: «همه ایستگاه‌ها، شعبات، ذخایر و شبکه‌های حمل و نقل نفت عراق بدون اختلال عمل می‌کنند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس گزارش‌های منتشر شده مسدود شدن راه‌ها در ناصریه و غراف نیز تاثیری بر فعالیت و عملکرد حوزه‌های نفتی این منطقه نداشته است.

حتی تجمع معترضان در بندر خور الزبیر و مانع شدن از حضور کارگران و شاغلان این بندر بر سر کار خود نیز تاثیری بر تولید و صدور نفت خام عراق نداشته است.

چرا صادرات نفت عراق آسیب ندید؟

بخش اعظم فعالیت‌‌های صنایع نفت عراق در مناطق شمالی و غربی این کشور قرار دارد. حال آنکه کانون اعتراضات دو ماهه عراق در مناطق شرقی و جنوبی این کشور بوده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

افزون بر آن، مسدود شدن بندر خور الزبیر توسط معترضان بیشتر بر واردات بنزین عراق موثر بوده تا بر تولید و عرضه نفت خام این کشور.

کارگران و شاغلان صنایع نفت عراق به اعتصاب‌های گسترده این کشور نپیوستند. بسیاری از مردم عراق در اعتراض به فساد مالی و سیاست‌های دولت این کشور دست به اعتصاب زده بودند.

یکی از دلایلی که مانع پیوستن کارگران و شاغلان صنعت نفت به جمع اعتصاب کنندگان شد، وضعیت خوب مالی آنان اعلام شده است. سطح درآمد و حقوق کارگران و شاغلان فعال در صنایع تولید و حمل و نقل نفت خام عراق بالاتر از دیگر شاغلان فعال در دیگر موسسات دولتی است.

از سوی دیگر، بخش اعظم حمل و نقل نفت خام در عراق از طریق شبکه لوله‌های احداث شده صورت می‌گیرد و کمتر از طریق جاده‌ها نفت حمل می‌شود. از این رو، انسداد جاده‌ها نیز تاثیری بر شبکه حمل و نقل نفت نداشته است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه حتی از افزایش صادرات نفت خام عراق سخن رفته است. صادرات نفت خام عراق در ماه اکتبر بالغ بر سه میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. میزان صادرات نفت خام عراق در ماه نوامبر حتی یکصد هزار بشکه نسبت به ماه پیش از آن افزایش داشته است.

همچنین بررسی کنید

سفیر آمریکا در برلین: تحریم خط لوله گازی نورد استریم ۲ به نفع اروپاست

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین گفته است تحریم خط لوله گازی نورد استریم ۲ به …

گازپروم روسیه حدود سه میلیارد دلار به اوکراین می‌پردازد

گازپروم روسیه به شرکت انرژی اوکراین دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار می‌پردازد. این بخشی …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super