اظهارات کاپیتان سابق تیم ملی درباره «خریدن داور» در لیگ برتر فوتبال ایران

اظهارات کاپیتان سابق تیم ملی درباره «خریدن داور» در لیگ برتر فوتبال ایران عبدالرحمان شاه‌حسینی به نقل از کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید «به داور چک دادیم تا برنده شویم». رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران در مصاحبه تلویزیونی از فساد گسترده فوتبالی که جزئیاتش برای افکار عمومی پنهان مانده است پرده برداشت. او به «کاپیتان گذشته تیم ملی» اشاره کرد که در طرح تحقیق و تفحص مجلس گفت: «دقیقه ۸۳ داور از من پرسید چرا توپ را به محوطه جریمه حریف نمی‌آورید؟ در نهایت توپ به محوطه جریمه رفت و داور هم پنالتی را گرفت و ما بازی را بردیم». این کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران که به نامش اشاره نشده، گفته است سرپرست تیم‌مان تأکید کرده بود که اگر تا دقیقه ۸۰ موفق به پیروزی نشویم، داور برایمان پنالتی خواهد گرفت و همین اتفاق نیز در جریان بازی رخ داد. شاه‌حسینی با اشاره به نقش مدیر عامل‌ها در فساد فوتبال ایران گفت: در بازی‌هایی که نتیجه‌اش برای یکی از دو تیم بی‌اهمیت است، مواردی بوده که مدیران تبانی می‌کنند و با ردو بدل مبالغی با عنوان کمک به باشگاه، خودشان نتیجه مسابقه را تعیین می‌کنند. ا..

اظهارات کاپیتان سابق تیم ملی درباره «خریدن داور» در لیگ برتر فوتبال ایران

عبدالرحمان شاه‌حسینی به نقل از کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید «به داور چک دادیم تا برنده شویم».

رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران در مصاحبه تلویزیونی از فساد گسترده فوتبالی که جزئیاتش برای افکار عمومی پنهان مانده است پرده برداشت.

او به «کاپیتان گذشته تیم ملی» اشاره کرد که در طرح تحقیق و تفحص مجلس گفت: «دقیقه ۸۳ داور از من پرسید چرا توپ را به محوطه جریمه حریف نمی‌آورید؟ در نهایت توپ به محوطه جریمه رفت و داور هم پنالتی را گرفت و ما بازی را بردیم».

این کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران که به نامش اشاره نشده، گفته است سرپرست تیم‌مان تأکید کرده بود که اگر تا دقیقه ۸۰ موفق به پیروزی نشویم، داور برایمان پنالتی خواهد گرفت و همین اتفاق نیز در جریان بازی رخ داد.

شاه‌حسینی با اشاره به نقش مدیر عامل‌ها در فساد فوتبال ایران گفت: در بازی‌هایی که نتیجه‌اش برای یکی از دو تیم بی‌اهمیت است، مواردی بوده که مدیران تبانی می‌کنند و با ردو بدل مبالغی با عنوان کمک به باشگاه، خودشان نتیجه مسابقه را تعیین می‌کنند.

او که سابقه معاونت قضایی دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران را نیز برعهده داشته، می‌گوید: «از سال ۶۸ که با هفت رئیس فدراسیون همکاری کردم این ناهنجاری‌ها وجود داشته و ما همیشه تبانی و شرط‌بندی را در ورزش داشته‌ایم و در بسیاری از شرط‌بندی‌ها بازیکنان هم مشارکت داشتند».

هواداران فوتبال بارها در ورزشگاه یا شبکه‌های اجتماعی، بی‌اعتمادی خود را نسبت به سلامت فوتبال ایران ابراز کرده‌اند.

گاهی این ابراز بی‌اعتمادی همراه با شعارهای تند و واکنش‌های فیزیکی بوده‌است.

شاه‌حسینی که مدتی معاونت حقوقی باشگاه استقلال را به عهده داشت، دربارهٔ سه سال تحقیق مجلس از تخلفات فوتبالی گفت: بحث‌های تبانی، دوپینگ، شرط‌بندی، جعل و استفاده از سند مجموعه، فرار مالیاتی، مواد مخدر و قراردادهای غیرواقعی را مطرح کردیم.

در یک نمونه دنی اولروم آقای گل فوتبال ایران در سال ۱۳۸۶ گفته بود تاکنون ۷۰ میلیون تومان پول گرفته‌ام اما فقط ۲۰ میلیون به خودم رسیده و بقیه‌اش نصیب «کار چاق‌کن‌ها» شده.

شاه‌حسینی عقیده دارد: «پرونده مجلس، جعبه سیاه مفاسد ورزش است و اگر باز شود دست بسیاری رو خواهد شد. مسئولین باید جلوی یقه‌سفیدهای فوتبال را بگیرند. این‌ها مردم گرسنه را گرسنه‌تر کردند».

او که در جلسات بررسی فساد فوتبال در مجلس حضور داشت، می‌گوید «منفعل بودن وزارت ورزش در برابر تخلفات ارکان فدراسیون، قانون‌شکنی روسای وقت سازمان تربیت بدنی و سهم‌خواهی جریانات سیاسی از فوتبال، از جمله مباحث مطروحه بوده است».

آنچه در این برنامه تلویزیونی مورد نقد و بررسی قرار نگرفت، تخلفات خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی فساد در فوتبال بود.

تحقیقات مجلس اثری بر کاهش فساد در فوتبال نداشت. برخی نمایندگان در امتداد طرح، به فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش گرایش یافتند و پا به عرصه مدیریت ورزش گذاشتند تا در باشگاه‌ها یا فدراسیون‌ها پست بگیرند.

Radio Eram

FREE
VIEW