اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا درباره رویکرد دولت دوم ترامپ در قبال ایران

مشاور امنیت ملی آمریکا: در دولت دوم ترامپ مذاکره نکردن برای ایران سخت‌تر خواهد شد رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه ۲۵ مهرماه چشم انداز سیاست‌های دولت دوم دونالد ترامپ را در قبال ایران تشریح کرد. مشاور امنیت ملی کاخ سفید در کنفرانس ویدئویی با اندیشکده «اسپن» در خصوص سیاست‌های دولت آینده دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات گفت٬ در دولت دوم ترامپ مذاکره نکردن برای ایران سخت‌تر خواهد شد. رابرت اوبراین در پاسخ به پرسش استفان هدلی، مشاور امنیت ملی در دولت جورج بوش پسر، در خصوص چشم اندازه مذاکره در صورت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر گفت، برای ایرانی‌ها بسیار دشوار خواهد بود که از مذاکره خودداری کنند. کشورهایی که با ایران رابطه دارند به ما می‌گویند که ایرانی‌ها منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند. مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرد: ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند که دولت دیگری (به جز دولت دونالد ترامپ) روی کار بیاید. آنها می‌خواهند به روزهایی که برجام برای جمهوری اسلامی حاکم بود، برگردند. اگر دونالد..

مشاور امنیت ملی آمریکا: در دولت دوم ترامپ مذاکره نکردن برای ایران سخت‌تر خواهد شد

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه ۲۵ مهرماه چشم انداز سیاست‌های دولت دوم دونالد ترامپ را در قبال ایران تشریح کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در کنفرانس ویدئویی با اندیشکده «اسپن» در خصوص سیاست‌های دولت آینده دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات گفت٬ در دولت دوم ترامپ مذاکره نکردن برای ایران سخت‌تر خواهد شد.

رابرت اوبراین در پاسخ به پرسش استفان هدلی، مشاور امنیت ملی در دولت جورج بوش پسر، در خصوص چشم اندازه مذاکره در صورت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر گفت، برای ایرانی‌ها بسیار دشوار خواهد بود که از مذاکره خودداری کنند. کشورهایی که با ایران رابطه دارند به ما می‌گویند که ایرانی‌ها منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرد: ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند که دولت دیگری (به جز دولت دونالد ترامپ) روی کار بیاید. آنها می‌خواهند به روزهایی که برجام برای جمهوری اسلامی حاکم بود، برگردند. اگر دونالد ترامپ دوباره انتخاب بشود، ما به آن (روزها) باز نخواهیم گشت. باید دید در روز انتخابات چه می‌شود.

ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان در ۱۳۹۴ در وین به توافقی موسوم به برجام برای حل‌وفصل ابهامات برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که براساس آن ایران برخی از فعالیت های هسته‌ایش را محدود کرد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران تعلیق شد.

دونالد ترامپ از منتقدان توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران است و این توافق را «بدترین» توافق در تاریخ آمریکا توصیف کرده است. امریکا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شد و تحریم های خود را بازگرداند.

چارچوب مذاکره با ایران در دولت بعدی ترامپ

رابرت اوبراین با اشاره به این که در صورت انتخاب مجدد دولت ترامپ فشار سهمگین تحریم‌های اقتصادی باعث می‌شود ایران بیش از این دوام نیاورد، اضافه کرد، اما در مورد تحریم نمی‌شود پیش‌بینی کرد چرا کشورها می‌تواند در برابر فشار مقاومت کنند،به ویژه اگر بخواهند تظاهر کنندگان را در خیابان ها با گلوله بزنند و تمامی قدرت نیروهای امنیتی داخلی خود را بکار بگیرند. ایران نشان داده است که این کار را می‌کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم در صورت پیروز دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فشارهای اقتصادی چنان زیاد است که ایران نمی‌تواند بیش از یک یا دو ماهی مقاومت کند و قادر نخواهند بود برای چهار سال دیگر این فشار را تحمل کنند.

اوبراین اضافه کرد: فکر می‌کنیم آنها به پای میز مذاکره خواهند آمد. در پای میز مذاکره ما چند چیز را می خواهیم ببینم. اول این که برنامه هسته‌ای خود را به طور کامل از کار بیندازند. این امر در چارچوب توافق برجام محقق نشد و چرخ سانتریفیوژهای آنها می‌چرخد و حتی حالا که ما از برجام خارج شده‌ایم، آنها دارند بیشتر کار می‌کنند. ما باید این برنامه را از بین ببریم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید ایران در صورت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات و در پای میز مذاکره ممکن است درباره برنامه هسته‌ای غیرنظامی با نظارت کامل وارد مذاکره شود، اما برنامه هسته‌ای با تاسیسات زیر زمینی که اگر ایران از غرب ناراضی بود بتواند به سرعت آن را از سر بگیرد اصلا گزینه نیست.

اوبراین تاکید کرد، برنامه موشکی که می‌تواند اروپا و آمریکا را تهدید کند، اصلا قابل مذاکره نیست و باید کنار گذاشته شود. تداوم فعالیت‌های تروریستی نیز قابل مذاکره نیست.

مشاور امنیت کاخ سفید با تمجید از مردم ایران ابراز امیدواری کرد که ایران به پای میز مذاکره بیاید و با آمریکا به توافق دست یابد.

اوبرایان تصریح کرد، همانطور رئیس جمهوری دونالد ترامپ گفت می‌توان با ایران به توافق دست یافت و این کشور چشم انداز پر از رفاه و شادی داشته باشد. امیدوارم ایران عاقلانه رفتار کند و به پای میز مذاکره بیاید .

مقام‌های دولت ترامپ طی هفته‌های اخیر اعلام کردند که پروژه فشار حداکثری برای وادار کردن حکومت ایران به مذاکره گسترش خواهد یافت.

اعمال فشار حداکثری در طول دو سال گذشته موجب بحران اقتصادی گسترده، افزایش شدید نرخ دلار و کاهش شدید سرمایه‌گذاری خارجی در ایران شده است.

رهبر جمهوری اسلامی ۲۱ مهرماه گفته بود «فشار حداکثری آمریکا را به روسیاهی حداکثری و مایه پشیمانی آن‌ها تبدیل» می‌کنیم.

علی خامنه‌ای خواستار توجه به داخل شده و گفته بود: «نباید علاج را در خارج از کشور جستجو کرد چرا که ما هیچ خیر و بهره‌ای از خارج نمی‌بینیم».

منتقدان اصولگرای دولت روحانی می‌گویند که او «نگاه به خارج» دارد و برای حل مشکلات اقتصادی منتظر رویدادهایی چون نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نشسته است.

منبع: کانال یوتیوب اسپن اینسیتیو