ارتش آتش خودی از طرف قایق‌های سپاه را تکذیب کرد

انهدام هواپیمای اوکراینی با دو موشک سپاه و حالا هدف قرار دادن ناوچه کنارک با قایق‌های سپاه؟ سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی شایعه آتش خودی از طرف قایق‌های سپاه را تکذیب کرد. فرمانده ارتش اعلام کرد چهار گروه تحقیق برای بررسی حادثه ناو کنارک به بندر جاسک اعزام شده‌اند. یکشنبه ۲۲ اردیبهشت: ناوچه کنارک بعد از اصابت موشک خودی هنگام تمرین نظامی به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امیر سرتیب تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت در یک نشست خبری درباره احتمال هدف قرار دادن ناو کنارک توسط قایق‌های سپاه پاسداران هنگام تمرین نظامی گفت: صحبت‌هایی از این دست، کاملاً بی‌ربط هستند. ما اینقدر باید از کنار این شایعات عادی عبور کنیم که آن کسانی که این شایعات و ادعاها را مطرح می‌کنند، گمان نکنند که این ادعاها اثر گذاشته و نتیجه گرفته‌اند. اساساً بعضی از این حرف‌ها آنقدر ابتدایی است که اصلاً نباید به آن‌ها توجه کرد.» ناو جماران ارتش جمهوری اسلامی یکشنبه گذشته در حین یک تمرین نظامی به اشتباه ناو کنارک را هدف قرار داد. بر اساس اطلاعیه ارتش در این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۵نفر ..

انهدام هواپیمای اوکراینی با دو موشک سپاه و حالا هدف قرار دادن ناوچه کنارک با قایق‌های سپاه؟ سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی شایعه آتش خودی از طرف قایق‌های سپاه را تکذیب کرد. فرمانده ارتش اعلام کرد چهار گروه تحقیق برای بررسی حادثه ناو کنارک به بندر جاسک اعزام شده‌اند.

یکشنبه ۲۲ اردیبهشت: ناوچه کنارک بعد از اصابت موشک خودی هنگام تمرین نظامی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امیر سرتیب تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت در یک نشست خبری درباره احتمال هدف قرار دادن ناو کنارک توسط قایق‌های سپاه پاسداران هنگام تمرین نظامی گفت:

صحبت‌هایی از این دست، کاملاً بی‌ربط هستند. ما اینقدر باید از کنار این شایعات عادی عبور کنیم که آن کسانی که این شایعات و ادعاها را مطرح می‌کنند، گمان نکنند که این ادعاها اثر گذاشته و نتیجه گرفته‌اند. اساساً بعضی از این حرف‌ها آنقدر ابتدایی است که اصلاً نباید به آن‌ها توجه کرد.»

ناو جماران ارتش جمهوری اسلامی یکشنبه گذشته در حین یک تمرین نظامی به اشتباه ناو کنارک را هدف قرار داد. بر اساس اطلاعیه ارتش در این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۵نفر مجروح شدند. ناوچه کنارک توانایی حمل ۴۰ نیروی نظامی را دارد. با این تفاصیل فقط شش نفر از افسران و درجه‌داران و سربازان ناوچه کنارک از این حادثه جان سالم به در بردند.

نحوه شلیک، شمار موشک‌ها، و میزان خسارت مشخص نشده است. وب‌سایت «آجا» وابسته به ارتش جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت، همزمان با تشییع جنازه کشته‌شدگان این حادثه در گزارشی ویدئویی «نقص فنی موشک» و «جنگ الکترونیک» را عوامل شلیک به ناوچه کنارک دانست.

امیر تقی‌خانی سخنگوی ارتش در ادامه سخنانش با اشاره به تلاش تیم‌های تحقیق برای روشن شدن تمام زوایای حادثه ناوچه کنارک، گفت:

«ابعاد این حادثه در دست بررسی است و تیم‌های کارشناسی دقیقی دارند روی این حادثه کار می‌کنند.»

بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در سخنانی که در مراسم تشییع کشته‌شدگان ناوچه کنارک در پایگاه شکاری ترابری شهید لشگری تهران ایراد کرد از اعزام گروه‌های تحقیق برای بررسی حادثه خبر داد. موسوی درباره روند تحقیقات گفت:

«الان چهار گروه کارشناسی از ستاد کل نیرو‌های مسلح، وزارت دفاع، ارتش و نیروی دریایی ارتش از لحظه‌ای که اتفاق افتاده در حال بررسی موضوع هستند. معمولا در این جور حوادث کار خیلی پیچیده است و اینکه چه بخشی مربوط به فناوری و چه بخشی مربوط به نیروی انسانی است کار بسیار دقیقی است.»

فرمانده ارتش یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد: کار‌هایی که الان در حال انجام است برای پیدا کردن علت حادثه است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی که فرماندهی کل قوا را هم به عهده دارد روز گذشته بعد از دو روز تأخیر در پیام تسلیت به بازماندگان حادثه ناوچه کنارک خواهان شناسایی مسئولان حادثه و جلوگیری از حوادث مشابه شد:

«از مسئولان ذیربط می‌خواهم که ابعاد این حادثه را به‌درستی روشن کرده، ضمن شناسائی مقصران احتمالی، تدابیر لازم برای عدم تکرار چنین پیشامد‌های خسارت‌بار و تلخ را اتخاذ نمایند.»

تحلیلگران نظامی در مصاحبه با برخی رسانه‌های غرب بر این نظر بودند که این حادثه تأثیر محسوسی در توان نیروی دریایی ارتش ندارد. همزمان با وقوع این حادثه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا نیز در خلیج فارس رزمایش مین‌روبی برگزار کرده بود.

بیشتر بخوانید:

از ناو کنارک فقط ۶ نفر جان سالم به در بردند

Radio Eram

FREE
VIEW