ادامه کاهش ارزش پول ملی ایران؛ برای دومین روز هر دلار آمریکا ۲۷ هزارتومان معامله شد

در پی تداوم رکود اقتصادی در ایران و تداوم سقوط شاخص بورس تهران، گزارش‌ها حاکی از افزایش نرخ دلار در بازار آزاد است و در دو روز گذشته، هر دلار آمریکا بالای ۲۷ هزار تومان معامله شده است. روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور برخی کانال‌های تلگرامی که خبر بازار ارز را مانیتور می‌کنند، از ماندن ارزش دلار در کانال ۲۷ هزار تومانی خبر دادند. روز قبل از آن نیز حتی کاربران شبکه های اجتماعی و حساب های کاربری که اخبار اقتصادی ایران را منتشر می کنند، اعلام کردند که هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران بین ۲۷ هزار و ۲۰۰ تا ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شده است. سقوط ارزش ریال و وقایع اخیر ایران واکنش برخی کاربران را در فضای مجازی به همراه داشته است: نوید افکاری از معترضان به گرانی و سقوط ارزش ریال در مرداد ۹۷ بود. در آن‌روزها قیمت دلار برای اولین بار به بالای ۱۰۰هزار ریال رسیده بود. امروز #نویدمان_را_کشتند و قیمت دلار بازار آزاد برای اولین بار به بالای ۲۶۰هزار ریال رسید. «نظام‌اسلامی» برای پوشاندن ‌بی‌عرضگی‌اش جنایت می‌کند. — Borghan N Narajabad (@borghannn) September 12, 2020یک کاربر می‌گوید افزایش ۷ هزار تومانی ار..

در پی تداوم رکود اقتصادی در ایران و تداوم سقوط شاخص بورس تهران، گزارش‌ها حاکی از افزایش نرخ دلار در بازار آزاد است و در دو روز گذشته، هر دلار آمریکا بالای ۲۷ هزار تومان معامله شده است.

روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور برخی کانال‌های تلگرامی که خبر بازار ارز را مانیتور می‌کنند، از ماندن ارزش دلار در کانال ۲۷ هزار تومانی خبر دادند. روز قبل از آن نیز حتی کاربران شبکه های اجتماعی و حساب های کاربری که اخبار اقتصادی ایران را منتشر می کنند، اعلام کردند که هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران بین ۲۷ هزار و ۲۰۰ تا ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شده است.

سقوط ارزش ریال و وقایع اخیر ایران واکنش برخی کاربران را در فضای مجازی به همراه داشته است:

نوید افکاری از معترضان به گرانی و سقوط ارزش ریال در مرداد ۹۷ بود. در آن‌روزها قیمت دلار برای اولین بار به بالای ۱۰۰هزار ریال رسیده بود. امروز #نویدمان_را_کشتند و قیمت دلار بازار آزاد برای اولین بار به بالای ۲۶۰هزار ریال رسید. «نظام‌اسلامی» برای پوشاندن ‌بی‌عرضگی‌اش جنایت می‌کند.

— Borghan N Narajabad (@borghannn) September 12, 2020

یک کاربر می‌گوید افزایش ۷ هزار تومانی ارزش هر دلار، اینبار تنها یک ماه طول کشید.

از دلار 20 تومنی تا دلار 27 تومنی و از شاخص 2100 تا شاخص 1500 #بورس کمتر از یکماه طول کشید.

— Amir (@amirfs) September 14, 2020

#قيمت_يورو ٣٢٤٠٠#قيمت_دلار ٢٧٤٠٠#قيمت_سكه ١٣٤٥٠٠٠٠
پ ن:روزي چند درصد از ارزش پول ملي نابود شده ما كم ميشود و مسوولان هم فقط وعده و شعار مي دهند.اين وضع تا كجا ادامه خواهد يافت؟#دولت_تدبير خسته نباشي.چه كرديد با اعتماد ملت؟!

— داریوش آرمان (@ArmanDrsh) September 14, 2020

پرزیدنت ترامپ با اشاره به فروپاشی اقتصاد ایران گفته بود که تولید ناخالص داخلی آن‌ها ۲۴ درصد سقوط کرده است.

U.S. President Donald Trump holds a campaign event at Smith Reynolds Regional Airport in Winston-Salemپرزیدنت ترامپ: ایران با رکورد بی‌سابقه کاهش ۲۴ درصدی تولید ناخالص داخلی خود در «سراشیبی سقوط» استپرزیدنت ترامپ شامگاه سه‌شنبه ۱۸ شهریور در جمع حامیان خود سخنرانی کرد و هشدار داد که اقتصاد ایران در حال فروپاشی است.

ریال، واحد پول ملی ایران، به پایین‌ترین نرخ برابری تاریخ خود در مقابل دلار آمریکا رسیده و استیو هانكى، اقتصاددان آمریکایی دانشگاه جانز هاپکینز، هفته پیش هشدار داد نرخ تورم واقعی ایران به ۱۱۳ درصد رسیده است.

روند افزایش نرخ ارز در ایران در حالی از ۱۰ روز پیش آغاز شده است که در ماه‌های اخیر قیمت مسکن و خودرو نیز افزایش شدیدی داشته است و به نظر می‌رسد مقامات رژیم نیز سیاست انفعال کامل را در پیش گرفته‌اند.

از سوی دیگر، بازار بورس ایران نیز پس از ماه‌ها رشد غیرعادی و عجیب و در حالی که حکومت شهروندان را به سرمایه‌گذاری در آن ترغیب کرده بود، با افت شدید شاخص مواجه شده است.

فشار حداکثری ایالات متحده

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ با اعلام این که توافق هسته‌ای برجام مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی، یه عنوان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، نشده است، از برجام خارج شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در خرداد ۱۳۹۷ راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید را اعلام کرد. از آن زمان تاکنون ایالات متحده با هدف تغییر رفتار رژیم و پایان دادن به اقدامات شریرانه آن، تحریم‌های بسیار سنگینی را بر اشخاص حقیقی و حقوقی ایران اعمال کرده و فشار اقتصادی چشمگیری را بر رژیم ایران وارد آورده است. دولت آمریکا می‌گوید تا زمانی که ایران مثل یک کشور عادی رفتار نکند‌ و از حمایت از گروه‌های تروریستی دست بر ندارد به فشار تحریم‌ها ادامه خواهند داد.

ایالات متحده همزمان با بحران های اقتصادی در ایران بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره بی‌کفایتی مقامات جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.