ادامه درگیری‌ها در قره‌باغ با ده‌ها کشته دیگر

ادامه درگیری‌ها در قره‌باغ با ده‌ها کشته دیگر به‌رغم توافق آتش‌بسی که با میانجی‌گری روسیه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حاصل شد، درگیری میان دو طرف بر سر منطقه قره‌باغ روز دوشنبه ادامه یافت. هر طرف دیگری را به نقض آتش‌بس متهم می‌کند. مقام‌های ارمنی قره‌باغ روز دوشنبه گفتند که ۵۱ نظامی دیگر ارمنی در نبرد با جمهوری آذربایجان کشته شده‌اند و با این حساب از زمان آغاز جنگ در ۲۷ سپتامبر، تعداد کل نظامیان کشته‌شده قره‌باغی به ۴۸۰ نفر رسیده است. از آغاز درگیری‌ها همچنین از دو طرف بیش از ۶۰ غیرنظامی کشته شده و ۱۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ارمنستان را متهم کرد که چندین بار قصد حمله به مواضع ارتش این کشور را داشته است. همزمان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان گفت جبهه جنوبی زیر آتش سنگین نیروهای جمهوری آذربایجان قرار دارد. روز یکشنبه نیز دولت باکو اعلام کرده بود که به تلافی حمله راکتی ارمنستان به یک ساختمان مسکونی در شهر گنجه، نیروهای ارمنی را هدف حملات هوایی قرار داده است و از تلفات سنگین این نیروها خبر داده بود. ارمنستان اظهارات باکو را تکذیب کرده است. در ..

ادامه درگیری‌ها در قره‌باغ با ده‌ها کشته دیگر

به‌رغم توافق آتش‌بسی که با میانجی‌گری روسیه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حاصل شد، درگیری میان دو طرف بر سر منطقه قره‌باغ روز دوشنبه ادامه یافت. هر طرف دیگری را به نقض آتش‌بس متهم می‌کند.

مقام‌های ارمنی قره‌باغ روز دوشنبه گفتند که ۵۱ نظامی دیگر ارمنی در نبرد با جمهوری آذربایجان کشته شده‌اند و با این حساب از زمان آغاز جنگ در ۲۷ سپتامبر، تعداد کل نظامیان کشته‌شده قره‌باغی به ۴۸۰ نفر رسیده است.

از آغاز درگیری‌ها همچنین از دو طرف بیش از ۶۰ غیرنظامی کشته شده و ۱۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ارمنستان را متهم کرد که چندین بار قصد حمله به مواضع ارتش این کشور را داشته است.

همزمان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان گفت جبهه جنوبی زیر آتش سنگین نیروهای جمهوری آذربایجان قرار دارد.

روز یکشنبه نیز دولت باکو اعلام کرده بود که به تلافی حمله راکتی ارمنستان به یک ساختمان مسکونی در شهر گنجه، نیروهای ارمنی را هدف حملات هوایی قرار داده است و از تلفات سنگین این نیروها خبر داده بود. ارمنستان اظهارات باکو را تکذیب کرده است.

در همین حال وزیر خارجه ارمنستان امروز دوشنبه برای گفت‌وگو با اعضای گروه مینسک وارد مسکو شده است. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این دیدار ابراز امیدواری کرد که تماس‌های جاری با مقامات آذربایجانی و ارمنی به اجرای توافق آتش‌بس کمک کند.

باکو خواستار ورود ترکیه به مذاکرات شده و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در این مورد گفت که پس از این پیشنهاد جمهوری آذربایجان، هیچ تغییری در قالب مذاکرات صلح در مورد قره‌باغ کوهستانی پیش‌بینی نشده است.

خلوصی آکار، دفاع ترکیه، روز دوشنبه در یک تماس تلفنی با سرگئی شویگو، همتای روسی خود، به او گفت که نیروهای ارمنی «باید بلافاصله از سرزمین‌های آذربایجانی که اشغال کرده‌اند خارج شوند و حملات به غیرنظامیان را متوقف کنند.»

اکثریت ساکنان منطقه ناگورنو-قره‌باغ ارمنی هستند اما این منطقه رسما جزئی از جمهوری آذربایجان است.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، در مصاحبه‌های تازه خود نسبت به سرنوشت اهالی ارمنی قره‌باغ ابراز نگرانی کرده و گفته است که اقدامات ترکیه و آذربایجان در «حمله» به قره‌باغ «بخشی از ادامه نسل‌کشی ارامنه» است.

آقای پاشینیان به اسکای‌نیوز گفته است: «از نظر من شکی نیست که این سیاست ادامه نسل‌کشی ارمنی‌ها و سیاست بازگرداندن امپراتوری ترکیه است.»

«نسل‌کشی ارامنه» به کشته شدن ۱.۵ میلیون ارمنی توسط امپراتوری عثمانی از ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ اشاره دارد. ترکیه در این باره معتقد به ارقام دیگری است و با واژه نسل‌کشی برای اشاره به آن کشتارها نیز مخالف است.

منابع: رویترز، اسکای‌نیوز و الجزیره / پ.پ