ادامه آتش‌سوزی در غرب و جنوب ایران؛ بالگردهای آب‌پاش اعزام نشد

ادامه آتش‌سوزی در غرب و جنوب ایران؛ بالگردهای آب‌پاش اعزام نشد آتش‌سوزی در جنگل‌ها، مراتع و مناطق حفاظت‌شده زاگرس در جنوب و غرب ایران ادامه دارد و فعالان محیط زیست و شماری از مقام‌های محلی نسبت به نابودی گسترده این مناطق هشدار داده‌اند. بنابر گزارش‌ها، با وجود حریق‌های پراکنده در مناطق متعدد سه استان، اصلی‌ترین آتش‌سوزی‌ها در «خائیز» استان کهگیلویه و بویراحمد و «کوه سیاه» در استان بوشهر است. خائیز آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده «خائیز» در استان کهگیلویه و بویراحمد و بخش‌هایی از استان خوزستان که از روز پنج‌شنبه ۸ خرداد آغاز شده بود روز جمعه شدت یافت. با اینکه شماری از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله اسحاق جهانگیزی، معاون اول، و محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، خواستار اعزام بالگردهای آب‌پاش به این مناطق شدند، با این حال رسانه‌های محلی از کمبودها و عدم توجه مسئولان مربوطه به شدت انتقاد می‌کنند. حسین کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، ظهر جمعه به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت بالگردهای آب‌پاش در راه هستند و اگر پیش از غروب برسند آتش مهار خواهد شد. با این حال بالگردها فقط چند نف..

ادامه آتش‌سوزی در غرب و جنوب ایران؛ بالگردهای آب‌پاش اعزام نشد

آتش‌سوزی در جنگل‌ها، مراتع و مناطق حفاظت‌شده زاگرس در جنوب و غرب ایران ادامه دارد و فعالان محیط زیست و شماری از مقام‌های محلی نسبت به نابودی گسترده این مناطق هشدار داده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، با وجود حریق‌های پراکنده در مناطق متعدد سه استان، اصلی‌ترین آتش‌سوزی‌ها در «خائیز» استان کهگیلویه و بویراحمد و «کوه سیاه» در استان بوشهر است.

خائیز

آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده «خائیز» در استان کهگیلویه و بویراحمد و بخش‌هایی از استان خوزستان که از روز پنج‌شنبه ۸ خرداد آغاز شده بود روز جمعه شدت یافت.

با اینکه شماری از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله اسحاق جهانگیزی، معاون اول، و محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، خواستار اعزام بالگردهای آب‌پاش به این مناطق شدند، با این حال رسانه‌های محلی از کمبودها و عدم توجه مسئولان مربوطه به شدت انتقاد می‌کنند.

حسین کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، ظهر جمعه به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت بالگردهای آب‌پاش در راه هستند و اگر پیش از غروب برسند آتش مهار خواهد شد.

با این حال بالگردها فقط چند نفر را به ارتفاعات منطقه منتقل کردند و تا غروب هیچ بالگرد آب‌پاشی به منطقه اعزام نشد.

در روزهای اخیر مقام‌های اداره کل محیط زیست کهگیلویه با اشاره به اینکه اگر آتش به موقع در بهبهان مهار شده بود به خائیز نمی‌رسید، گفته بودند باد شدید و کمبود نیروی انسانی و تجهیزات دامنه حریق در حال گسترش است.

منطقه حفاظت‌شده خائیز با مساحتی بیش از ۳۳ هزار هکتار از سال ۱۳۷۷ در زمره مناطق حفاظت‌شده رسمی ایران قرار گرفته است.

کوه سیاه

حریق در جنگل‌ها و مراتع استان بوشهر، از جمله کوه سیاه، درنگ و شاه‌پسرمرد، از شامگاه چهارشنبه آغاز شد و با اینکه مقام‌های محلی روز پنجشنبه نسبت به مهار آن ابراز امیدواری کردند همچنان ادامه دارد.

با این حال به گفته مدیرکل منابع طبیعی بوشهر، بالگردی که سپاه پاسداران برای مهار آتش به منطقه فرستاده بود به علت نقص فنی امکان پرواز پیدا نکرد.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان جنگل‌ها در نامه‌ای به وزارت دفاع «خواستار توجه جدی‌تر و مسئولانه کلیه بخش‌ها و ارکان نظام» شد و درخواست اعزام فوری بالگرد به استان بوشهر را مطرح کرد.

در روزهای اخیر برخی دیگر از مناطق طبیعی استان بوشهر، از جمله دهرود دشتستان و کوه‌های بیرمی خائیز (متفاوت با خائیز کهگیلویه)، دچار آتش‌سوزی شده بود.

مقام‌های محلی در سه استان غرب و جنوب ایران علت برخی از آتش‌سوزی‌ها را انسانی و علت برخی دیگر را دلایل طبیعی به ویژه در فصل گرما اعلام کرده‌اند.

آتش‌سوزی در دشتستان و خائیز تنگستان تا امروز باعث سوختن ۶۲۰ هکتار از مراتع شده است بیشتر در این باره:

آتش‌سوزی گسترده در کهگیلویه و بوشهر؛ مقامات محلی درخواست امداد کردند

رسانه‌های ایران از جان باختن دست‌کم یک تن از نیروهایی که برای مهار آتش اعزام شده بودند خبر می‌دهند. از میزان خسارات نیز هنوز آمار جامعی منتشر نشده است.

Radio Eram

FREE
VIEW