ادامه آتش‌سوزی در زاگرس؛ اعزام بالگرد در گرو بازپرداخت بدهی به وزارت دفاع

ادامه آتش‌سوزی در زاگرس؛ اعزام بالگرد در گرو بازپرداخت بدهی به وزارت دفاع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد و چهار استان دیگر ادامه دارد و رئیس سازمان جنگل‌داری ایران می‌گوید علت عدم اعزام بالگردهای آب‌پاش بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع بود؛ گزارش شده سازمان برنامه و بودجه با پرداخت نیمی از این مبلغ موافقت کرده است. حریق در منطقه حفاظت‌شده «خائیز» در کهگیلویه و بویراحمد و همچنین آتش‌سوزی‌های پراکنده دیگر در حاشیه‌های زاگرس در چهار استان بوشهر، خوزستان، ایلام و کردستان از چند روز پیش آغاز شده و مسئولان و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند. فعالان محلی می‌گویند عمده آتش‌سوزی‌ها در مناطق مرتفع و سخت‌گذر است و خاموش کردن آنها بدون استفاده از بالگردهای دارای بسته‌های آب عملی نیست. با این حال مسعود منصور، رئیس سازمان جنگل‌ها، روز شنبه ۱۰ خرداد به روزنامه «جام جم» گفت اعزام بالگردهای آب‌پاش به علت بدهی‌های قبلی این سازمان به وزارت دفاع «که حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان است» انجام نگرفت. به گفته آقای منصور، در روزهای اخیر صرفا چند بالگرد به ..

ادامه آتش‌سوزی در زاگرس؛ اعزام بالگرد در گرو بازپرداخت بدهی به وزارت دفاع

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد و چهار استان دیگر ادامه دارد و رئیس سازمان جنگل‌داری ایران می‌گوید علت عدم اعزام بالگردهای آب‌پاش بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع بود؛ گزارش شده سازمان برنامه و بودجه با پرداخت نیمی از این مبلغ موافقت کرده است.

حریق در منطقه حفاظت‌شده «خائیز» در کهگیلویه و بویراحمد و همچنین آتش‌سوزی‌های پراکنده دیگر در حاشیه‌های زاگرس در چهار استان بوشهر، خوزستان، ایلام و کردستان از چند روز پیش آغاز شده و مسئولان و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند.

فعالان محلی می‌گویند عمده آتش‌سوزی‌ها در مناطق مرتفع و سخت‌گذر است و خاموش کردن آنها بدون استفاده از بالگردهای دارای بسته‌های آب عملی نیست. با این حال مسعود منصور، رئیس سازمان جنگل‌ها، روز شنبه ۱۰ خرداد به روزنامه «جام جم» گفت اعزام بالگردهای آب‌پاش به علت بدهی‌های قبلی این سازمان به وزارت دفاع «که حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان است» انجام نگرفت.

به گفته آقای منصور، در روزهای اخیر صرفا چند بالگرد به جابه‌جایی نیروها در دو استان لرستان و کهگیلویه و بویراحمد اقدام کردند و بالگردی که به بوشهر اعزام شد نیز نقص فنی داشت و زمین‌گیر شد.

این مقام دولتی گفت بر اساس توافق بین سازمان جنگل‌ها و وزارت دفاع، بالگردها باید در ۱۶ پایگاه مستقر باشند و با درخواست سازمان جنگل‌ها به پرواز دربیایند.

موضوع عدم استفاده از بالگردهای آب‌پاش به علت بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع در روزهای اخیر نیز از زبان فعالان محیط زیست مطرح شده بود اما مقام‌های دولتی واکنشی به آن نشان نداده و حتی دو مقام ارشد دولت در تماس با استاندار کهگیلویه وعده همه گونه همکاری داده بودند.

خبرگزاری ایرنا روز شنبه گزارش داد که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، با تخصیص ۱۵ میلیارد تومان به تأمین امکانات برای اطفای حریق موافقت کرد.

در گزارش ایرنا اشاره‌ای به بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع نشده و فقط ذکر شده است که این اعتبار در اختیار سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور قرار می‌گیرد «تا از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای تأمین خدمات پروازی و تجهیزات مناسب هزینه کند».

وبسایت دولت نیز گزارش داده است حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در تماس‌های تلفنی با وزیر دفاع و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، درباره مهار آتش‌سوزی با آنها گفت‌وگو کرده است.

مطابق آخرین گزارش‌ها، استاندار کهگیلویه و بویراحمد عصر شنبه نسبت به مهار احتمالی آتش در ساعات آینده ابراز امیدواری کرد؛ با این حال حریق در جنگل‌ها و مراتع منطقه «دیل» در گچساران ادامه دارد.

در استان بوشهر نیز رسانه‌ها از مهار حریق‌ها در ارتفاعات دشتستان و منطقه حفاظت‌شده «مُند» گزارش می‌دهند.

بنابر برخی گزارش‌ها، علت شماری از آتش‌سوزی‌های اخیر در مناطق زاگرس عامل انسانی بوده اما این حریق‌ها به دلیل وزش باد و همچنین موج گرما به سرعت گسترش یافت.

Radio Eram

FREE
VIEW