ابتکار: لایحه امنیت زنان در ایران خارج از نوبت بررسی می‌شود

ابتکار: لایحه امنیت زنان در ایران خارج از نوبت بررسی می‌شود رومینا اشرفی، نوجوان گیلانی به دست پدرش، کشته شد. معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده روز پنجشنبه هشتم خرداد گفته است که به دستور حسن روحانی لایحه امنیت زنان دربرابر خشونت در خارج از نوبت بررسی خواهد شد. به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار با اشاره به قتل رومینا اشرفی، نوجوان گیلانی به دست پدرش، تصریح کرد، لایحه امنیت زنان دربرابر خشونت در خارج از نوبت با دستور رییس جمهوری رسیدگی می‌شود. وی با بیان این که «این جنایت یک فاجعه دردناک برای جامعه به خصوص جامعه زنان بود»، اضافه کرده است: رییس جمهور نیز برای مقابله و پیشگیری از فاجعه‌های این چنینی دستور رسیدگی داد، تا از این وقایع جلوگیری شود. بیشتر در این باره: قتل رومینا اشرفی؛ روحانی خواستار تدوین قوانین سخت‌تر درباره خشونت خانگی شد قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، رضا اشرفی، جامعه ایران را در بهت و حیرت فرو برد. رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که رومینای ۱۳ ساله با مردی ۳۴ ساله متواری شده بود اما پلیس با شکایت خانواده اشرفی، پس از پنج روز او را به خانه بازمی‌گرد..

ابتکار: لایحه امنیت زنان در ایران خارج از نوبت بررسی می‌شود

رومینا اشرفی، نوجوان گیلانی به دست پدرش، کشته شد.
رومینا اشرفی، نوجوان گیلانی به دست پدرش، کشته شد.

معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده روز پنجشنبه هشتم خرداد گفته است که به دستور حسن روحانی لایحه امنیت زنان دربرابر خشونت در خارج از نوبت بررسی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار با اشاره به قتل رومینا اشرفی، نوجوان گیلانی به دست پدرش، تصریح کرد، لایحه امنیت زنان دربرابر خشونت در خارج از نوبت با دستور رییس جمهوری رسیدگی می‌شود.

وی با بیان این که «این جنایت یک فاجعه دردناک برای جامعه به خصوص جامعه زنان بود»، اضافه کرده است: رییس جمهور نیز برای مقابله و پیشگیری از فاجعه‌های این چنینی دستور رسیدگی داد، تا از این وقایع جلوگیری شود.

خبر قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، رضا اشرفی، روز سه‌شنبه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان داشت. بیشتر در این باره:

قتل رومینا اشرفی؛ روحانی خواستار تدوین قوانین سخت‌تر درباره خشونت خانگی شد

قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، رضا اشرفی، جامعه ایران را در بهت و حیرت فرو برد.

رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که رومینای ۱۳ ساله با مردی ۳۴ ساله متواری شده بود اما پلیس با شکایت خانواده اشرفی، پس از پنج روز او را به خانه بازمی‌گرداند. با این حال رضا اشرفی که ظاهرا نمی‌توانسته است با فرار دخترش از خانه کنار بیاید، او را در خواب با داس به قتل می‌رساند.

در همین حال، خبرگزاری تسنیم از بازداشت بهمن خاوری که به «ربودن» رومینا اشرفی متهم شده، خبر داده است.

تسنیم می‌گوید، اتهام دیگر بهمن خاوری، تحریک پدر رومینا اشرفی است که در نهایت او را به قتل دختر خود واداشت.

قتل رومینا اشرفی در شهرستان تالش به دست پدرش بار دیگر توجه فعالان حقوق کودک و زنان را به قوانین مربوط به خشونت خانگی و آنچه که «قتل‌های ناموسی» نامیده می‌شود، جلب کرد.

به گزارش روزنامه سازندگی، این لایحه در سال ۱۳۸۹ در قوه قضاییه تدوین شده است ولی از آن زمان تاکنون این لایحه بین دولت و قوه قضاییه رد و بدل شده و هنوز به مجلس ارائه نشده است.

طبق این گزارش، دولت محمود احمدی نژاد پس از دریافت متن این لایحه در سال ۱۳۹۰ با ۹۲ ماده تنظیم می شود.

در دولت حسن روحانی نیز کاری روی این لایحه ادامه می یابد و در سال ۱۳۹۵ معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری متن لایحه جدید را به دولت ارائه می کند. اما این لایحه به دلیل دارا بودن موارد جزایی به قوه قضاییه ارسال می شود.

پس از انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه ، لایحه جدیدی با ۷۷ ماده با نام «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت» از سوی این قوه به دولت حسن روحانی ارائه شد.

Radio Eram

FREE
VIEW