آمریکا: روسیه برای حمایت از مزدوران خود جنگنده‌های بیشتری به لیبی فرستاده است

آمریکا: روسیه برای حمایت از مزدوران خود جنگنده‌های بیشتری به لیبی فرستاده است جنگنده‌های سوخو-۲۴ روسیه در پایگاه حمیم سوریه. برخی از جنگنده اعزامی روسیه از این پایگاه به لیبی فرستاده شده‌اند. مقر فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در آفریقا می‌گوید روسیه برای حمایت از «مزدوران روسی» که در لیبی جنگ می‌کنند، هواپیماهای جنگی بیشتری به این کشور فرستاده است. این بیانیه که روز سه‌شنبه ششم خرداد منتشر شد، می‌گوید با اعزام جنگنده‌های بیشتر روسیه به لیبی، احتمالا مسکو می‌خواهد حمایتش از گروه «واگنر» را افزایش داده و دامنه و شدت حملات هوایی را افزایش دهد. کارشناسان سازمان ملل متحد اردیبهشت‌ماه تایید کردند که «گروه واگنر»، سازمان شبه‌نظامی روسی که گفته می‌شود به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نزدیک است، در حمایت از ژنرال خلیفه حفتر نیرو به لیبی اعزام کرده‌ است. نیروهای حامی دولت وحدت ملی لیبی روز پنجم خرداد اعلام کردند صدها نفر از مزدوران روسیه که در جبهه رقیب آنها، ژنرال خلیفه حفتر، می‌جنگند مناطق جنوبی طرابلس، پایتخت لیبی را ترک کرده‌اند. این اظهارات به دنبال عقب‌نشینی‌های پیاپی نیروهای خلیف..

آمریکا: روسیه برای حمایت از مزدوران خود جنگنده‌های بیشتری به لیبی فرستاده است

جنگنده‌های سوخو-۲۴ روسیه در پایگاه حمیم سوریه. برخی از جنگنده اعزامی روسیه از این پایگاه به لیبی فرستاده شده‌اند.
جنگنده‌های سوخو-۲۴ روسیه در پایگاه حمیم سوریه. برخی از جنگنده اعزامی روسیه از این پایگاه به لیبی فرستاده شده‌اند.

مقر فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در آفریقا می‌گوید روسیه برای حمایت از «مزدوران روسی» که در لیبی جنگ می‌کنند، هواپیماهای جنگی بیشتری به این کشور فرستاده است.

این بیانیه که روز سه‌شنبه ششم خرداد منتشر شد، می‌گوید با اعزام جنگنده‌های بیشتر روسیه به لیبی، احتمالا مسکو می‌خواهد حمایتش از گروه «واگنر» را افزایش داده و دامنه و شدت حملات هوایی را افزایش دهد.

کارشناسان سازمان ملل متحد اردیبهشت‌ماه تایید کردند که «گروه واگنر»، سازمان شبه‌نظامی روسی که گفته می‌شود به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نزدیک است، در حمایت از ژنرال خلیفه حفتر نیرو به لیبی اعزام کرده‌ است.

نیروهای حامی دولت وحدت ملی لیبی روز پنجم خرداد اعلام کردند صدها نفر از مزدوران روسیه که در جبهه رقیب آنها، ژنرال خلیفه حفتر، می‌جنگند مناطق جنوبی طرابلس، پایتخت لیبی را ترک کرده‌اند.

این اظهارات به دنبال عقب‌نشینی‌های پیاپی نیروهای خلیفه حفتر بیان شده است که در یک سال اخیر حملات گسترده‌ای برای تصرف پایتخت انجام داده‌اند.

نیروهای دولت وحدت در لیبی که مورد حمایت سازمان ملل است. بیشتر در این باره:

«عقب‌نشینی مزدوران روسیه» از جبهه‌های نبرد در لیبی

اما فتحی باش‌‌آغا، وزیر کشور لیبی، هفته گذشته اعلام کرد روسیه هشت فروند جنگنده در اختیار نیروهای حفتر قرار داده است.

به‌گفته او، حداقل شش فروند جنگنده‌ «میگ-۲۹» و دو فروند جنگنده «سو-۲۴» ساخت روسیه از پایگاه هوایی حمیمیم سوریه برخاسته و به شرق لیبی، منطقه تحت اشغال شبه نظامیان خلیفه حفتر رسیدند.

کرملین همواره اتهام دخالت در جنگ داخلی لیبی را رد کرده است و می‌گوید فقط شرکت‌های نظامی خصوصی روسی در این کشور حضور دارند.

روسیه، امارت و مصر مهم‌ترین حامیان ژنرال حفتر هستند که از پارسال بخش‌های بزرگی از این کشور را از کنترل دولت تحت حمایت سازمان ملل خارج کرده است و تلاش می‌کند طرابلس را نیز تصرف کند. در نقطه مقابل، ترکیه حامی دولت وحدت ملی لیبی است.

مقر فرماندهی نیروهای نظامی آمریکایی در آفریقا می‌گوید جنگنده‌های روسی از یک پایگاه این کشور ابتدا به سوریه پرواز کردند و سپس برای پنهان‌کاری منبع اعزام جنگنده‌ها، دوباره رنگ‌آمیزی شده و به لیبی پرواز کردند.

سازمان ملل از ارسال تسلیحات و نظامیان خارجی به لیبی به شدت انتقاد کرده و گفته است این کار برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت برای فروش تسلیحات به این کشور است.

نیروهای حامی دولت وحدت ملی لیبی که از حمایت روزافزون ترکیه برخوردارند طی هفته‌های اخیر با توجه به برتری هوایی خود پیروزی‌هایی را در نبرد با خلیفه حفتر به دست آورده‌اند.

آن‌ها می‌گویند که حدود هزار و ۵۰۰ تا هزار و ۶۰۰ نفر از مزدوران روسی از جنوب طرابلس به فرودگاه بنی‌ولید عقب‌نشینی کرده‌اند.

اما مقر فرماندهی نیروهای نظامی آمریکایی در آفریقا می‌گوید روسیه آشکارا تلاش می‌کند جبهه نبرد در لیبی را به نفع خود تغییر دهد.

پیش از این خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده بود که نیروهای روسی همراه با ادوات، جنگ‌افزار و جنگنده‌هایشان در حال عقب‌نشینی به پایگاه هوایی بنی‌ولید، در ۱۵۰ کیلومتری شرق طرابلس، هستند.

منابع: سایت مقر فرماندهی نیروهای نظامی آمریکایی در آفریقا، رویترز، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر
Radio Eram

FREE
VIEW