آمريکا «خلافت اسلامی»، اما دولت افغانستان طالبان را مسئول حمله به زايشگاه کابل می‌داند

آمريکا «خلافت اسلامی»، اما دولت افغانستان طالبان را مسئول حمله به زايشگاه کابل می‌داند تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به زایشگاه شهر کابل را که در جریان آن ۲۴ نفر از جمله ۲ نوزاد کشته شدند، برعهده نگرفته است آمریکا پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» را مسئول دو حمله مرگبار روزهای اخیر می‌داند ولی مقامات دولت افغانستان معتقدند این حملات را طالبان انجام داده است. زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در توئیتی نوشت آمریکا معتقد است که «حمله وحشتناک» به زایشگاهی در شهر کابل و بمب‌گذاری انتحاری در یک مراسم خاکسپاری در ولایت ننگرهار را شاخه افغانستان گروه «خلافت اسلامی» انجام داده است. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به زایشگاه شهر کابل را که در جریان آن ۲۴ نفر از جمله ۲ نوزاد کشته شدند، برعهده نگرفته و گروه طالبان دخالت در این حمله را تکذیب کرده است. همزمان امرالله صالح، معاون رییس جمهور افغانستان بدون نام بردن از زلمای خلیلزاد گفت برخی ساده لوح هستند و دروغ‌های طالبان در مورد مسئولیت شاخه «خیالی» گروه «خلافت اسلامی» در حملات را قبول کرده‌اند. امرالله صالح، رییس سابق نهادهای ام..

آمريکا «خلافت اسلامی»، اما دولت افغانستان طالبان را مسئول حمله به زايشگاه کابل می‌داند

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به زایشگاه شهر کابل را که در جریان آن ۲۴ نفر از جمله ۲ نوزاد کشته شدند، برعهده نگرفته است
تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به زایشگاه شهر کابل را که در جریان آن ۲۴ نفر از جمله ۲ نوزاد کشته شدند، برعهده نگرفته است

آمریکا پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» را مسئول دو حمله مرگبار روزهای اخیر می‌داند ولی مقامات دولت افغانستان معتقدند این حملات را طالبان انجام داده است.

زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در توئیتی نوشت آمریکا معتقد است که «حمله وحشتناک» به زایشگاهی در شهر کابل و بمب‌گذاری انتحاری در یک مراسم خاکسپاری در ولایت ننگرهار را شاخه افغانستان گروه «خلافت اسلامی» انجام داده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به زایشگاه شهر کابل را که در جریان آن ۲۴ نفر از جمله ۲ نوزاد کشته شدند، برعهده نگرفته و گروه طالبان دخالت در این حمله را تکذیب کرده است.

همزمان امرالله صالح، معاون رییس جمهور افغانستان بدون نام بردن از زلمای خلیلزاد گفت برخی ساده لوح هستند و دروغ‌های طالبان در مورد مسئولیت شاخه «خیالی» گروه «خلافت اسلامی» در حملات را قبول کرده‌اند.

امرالله صالح، رییس سابق نهادهای امنیتی افغانستان در توئیتی نوشت: «نه دستان و نه وجدان آغشته به خون طالبان در قتل نوزادان و زنان بیگناه در کشتار اخیر را نمی‌توان پاک کرد.»

پس از دو حمله مرگبار روز ۲۳ اردیبهشت که در جریان آن ۵۶ نفر کشته شدند اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به نیروهای مسلح این کشور دستور داد به طالبان و سایر گروه‌های شورشی حمله کنند. او همه گروه‌های شورشی را متهم کرد که درخواست‌های مکرر دولت برای کاهش درگیری‌های مسلحانه را نادیده گرفته‌اند.

زلمای خلیلزاد افزود گروه «خلافت اسلامی» با صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان مخالف است و «در پی تشدید درگیری‌های قومی و فرقه‌ای در عراق و سوریه برآمده».

آقای خلیلزاد در بخش دیگری از توئیت خود نوشت: «به جای افتادن در دام گروه خلافت اسلامی و تاخیر در روند صلح و یا مانع تراشی، افغان‌ها باید در همکاری با یکدیگر این تهدید را نابود کرده و از این فرصت تاریخی برای صلح استفاده کنند.»

مشخص نیست که آیا این موضوع‌گیری آمریکا به احیای روند صلح و یا تغییر محاسبات اشرف غنی که دستور حمله به گروه‌های شورشی را صادر کرده است کمک خواهد کرد یا نه.

گروه طالبان در واکنش به بیانیه رییس جمهور افغانستان که روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت صادر شد اعلام کرد که برای مقابله با حملات نظامی «آمادگی کامل» دارد.

روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت در جریان حمله سه مهاجم مسلح به زایشگاه دشت پرچی در شهر کابل که به چند ساعت درگیری با نیروهای امنیتی منجر شد حداقل ۲۴ نفر از جمله نوزادان و مادران بستری و کادر درمانی کشته شدند.

در یک بمب‌گذاری انتحاری در مراسم خاکسپاری یک فرمانده پلیس محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز حداقل ۳۲ نفر کشته شدند. شاخه افغانستان گروه «خلافت اسلامی» مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

هیچ گروهی مسئولیت حمله به زایشگاه را برعهده نگرفته ولی محله شیعه نشینی که این درمانگاه در آنجا قرار دارد در گذشته بارها از سوی گروه «خلافت اسلامی» مورد حمله قرار گرفته است.

دولت آمریکا و گروه طالبان در ماه فوریه توافقی امضا کردند که هدف آن فراهم کردن زمینه مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و این گروه برای پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در افغانستان است.

ولی حملات مسلحانه طالبان طی هفته‌های اخیر تشدید شده و برخی از صاحبنظران معتقدند که هدف آن تقویت موضع این گروه در مذاکرات و در حال عین راضی کردن برخی از فرماندهان است.

همزمان شاخه افغانستان گروه «خلافت اسلامی» نیز حملات مرگبار خود به نیروهای امنیتی دولت افغانستان و غیرنظامیان را ادامه می‌دهد.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن
Radio Eram

FREE
VIEW