آلودگی نوری، پشه‌ها را به نیش زدن ترغیب می‌کند

آلودگی نوری، پشه‌ها را به نیش زدن ترغیب می‌کند پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که آلودگی نوری می‌تواند گونه‌ای از پشه را به نیش زدن ترغیب کند. به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه نوتردام"(University of Notre Dame) آمریکا انجام شده است، نشان می‌دهد که نور مصنوعی موجب می‌شود گونه‌ای پشه که معمولا طی روز به نیش زدن تمایل دارد، هنگام شب هم به نیش زدن بپردازد. افزایش گزیدگی توسط پشه "آئدس ایجیپتی"(Aedes aegypti) که به پرواز کردن و نیش زدن هنگام روز تمایل دارد، نگرانی‌هایی را در مورد افزایش آلودگی نوری پدید می‌آورد که می‌تواند انتقال بیماری‌هایی مانند تب دنگی، تب زرد، "چیکونگونیا" (chikungunya) و زیکا را تحت تاثیر قرار دهد. "گیلس دوفیلد"(Giles Duffield)، استادیار بخش علوم زیستی دانشگاه نوتردام و از پژوهشگران این پروژه گفت: این موضوع، مشکل بزرگی است که نباید از آن غافل شد. آئدس ایجیپتی برخلاف گونه‌های دیگر که از جنگل می‌آیند تا از انسان و حیوان تغذیه کنند، همراه انسان تکامل می‌یابد و تمایل دارد تا از آن تغذیه کند. این پشه، در مجاورت خانه‌ها زندگ..

آلودگی نوری، پشه‌ها را به نیش زدن ترغیب می‌کند

آلودگی نوری، پشه‌ها را به نیش زدن ترغیب می‌کند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که آلودگی نوری می‌تواند گونه‌ای از پشه را به نیش زدن ترغیب کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه نوتردام"(University of Notre Dame) آمریکا انجام شده است، نشان می‌دهد که نور مصنوعی موجب می‌شود گونه‌ای پشه که معمولا طی روز به نیش زدن تمایل دارد، هنگام شب هم به نیش زدن بپردازد.

افزایش گزیدگی توسط پشه "آئدس ایجیپتی"(Aedes aegypti) که به پرواز کردن و نیش زدن هنگام روز تمایل دارد، نگرانی‌هایی را در مورد افزایش آلودگی نوری پدید می‌آورد که می‌تواند انتقال بیماری‌هایی مانند تب دنگی، تب زرد، "چیکونگونیا" (chikungunya) و زیکا را تحت تاثیر قرار دهد.

"گیلس دوفیلد"(Giles Duffield)، استادیار بخش علوم زیستی دانشگاه نوتردام و از پژوهشگران این پروژه گفت: این موضوع، مشکل بزرگی است که نباید از آن غافل شد. آئدس ایجیپتی برخلاف گونه‌های دیگر که از جنگل می‌آیند تا از انسان و حیوان تغذیه کنند، همراه انسان تکامل می‌یابد و تمایل دارد تا از آن تغذیه کند. این پشه، در مجاورت خانه‌ها زندگی و تولید مثل می‌کند، بنابراین احتمال قرار گرفتن آن در معرض آلودگی نوری زیاد است.

این بررسی نشان داد که نور مصنوعی، پشه آئدس ایجیپتی را به نیش زدن ترغیب می‌کند و شاید احتمال انتقال بیماری را افزایش دهد.

یافته‌های این پژوهش، به متخصصان همه‌گیرشناسی کمک خواهد کرد تا خطر انتقال بیماری توسط این گونه از پشه را بهتر درک کنند.

دوفیلد افزود: تاثیر این پژوهش می‌تواند بسیار زیاد باشد اما این موضوع تاکنون نادیده گرفته شده است. شاید این یافته‌ها به متخصصان حوزه همه‌گیرشناسی کمک کند که با در نظر گرفتن آلودگی نوری، به پیش‌بینی میزان ابتلا بپردازند.

این پژوهش، در مجله "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene" به چاپ رسید.

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW