Home / اخبار / واکنش به اظهارات هاشمی درباره انتخابات ۹۲: «نظر شورای نگهبان مستقل است»
سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به اظهارات تازه اکبر هاشمی رفسنجانی درباره نقش وزیر سابق اطلاعات در رد صلاحیت او گفت که شورای نگهبان «از بخش‌های مختلف٬ نظر کارشناسی» می‌گیرد، اما نظرش «مستقل» است.

واکنش به اظهارات هاشمی درباره انتخابات ۹۲: «نظر شورای نگهبان مستقل است»

سخنگوی شورای نگهبان درباره اظهارات اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی درباره نقش وزیر پیشین اطلاعات در رد صلاحیت او به دست این شورا گفت که شورای نگهبان «از بخش‌های مختلف٬ نظر کارشناسی» می‌گیرد، اما نظرش «مستقل» است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا، روز پنج‌شنبه، ۱۳ آبان‌ماه، در گفت‌وگو با میزان٬ خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، ضمن رد سخنان آقای هاشمی افزود: «نظر شورای نگهبان نظر مستقلی است و صرفا نظر خود اعضای شورای نگهبان است.»

به گفته آقای کدخدایی٬ با وجود «استقلال نظر» شورای نگهبان٬ «نظر کارشناسی از بخش‌های مختلف گرفته می‌شود.»

سخنگوی شورای نگهبان همچنین اضافه کرد که «این مطلب، مطلب پنهانی نیست٬… ماجرا هرگز به شکلی که مطرح شده نیست.»

آقای کدخدایی با این حال توضیح نداده است که «ماجرا» به چه «شکل» اتفاق افتاده است؛ اما پیشتر در همان زمان انتخابات سال ۹۲ به طور تلویحی این ادعای اکبر هاشمی رفسنجانی در مورد دخالت امنیتی‌ها در رد صلاحیتش را تایید کرده بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز چهارشنبه در سخنانی شرح داد که حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات، نقش مستقیمی در رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ داشته است.

وی گفت: «وزیر وقت اطلاعات [حیدر مصلحی] در زمان بررسی صلاحیت‌ها، به شورای نگهبان رفته و گفته بود با این اقبالی که روز‌به‌روز و بلکه ساعت به ساعت به ایشان [اکبر هاشمی رفسنجانی] می‌شود، با رأی بی‌سابقه‌ای می‌آید و همه رشته‌های ده ساله ما را پنبه می‌کند.»

آقای هاشمی در دقایق پایانی ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری آن سال وارد رقابت‌ها شد٬ اما شورای نگهبان نهایتا او را به دلیل آن چه «کهولت سن» عنوان شد، رد صلاحیت کرد.

در همان زمان اکبر هاشمی رفسنجانی در روز ۱۱ خرداد ۹۲ به چگونگی رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان پرداخته و به نقش یک مقام ارشد امنیتی در رد صلاحیتش اشاره کرد.

او در آن زمان گفت که «یک مقام ارشد امنیتی، برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفت که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آنها سازگار نیست و لذا این شورا را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت بنده دهند».

یک روز بعد عباسعلی کدخدایی در همین مقام سخنگوی شورای نگهبان تلویحا حضور مقامات امنیتی در شورا به هنگام تصمیم‌گیری این شورا برای بررسی صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی را تأیید کرد.

حیدر مصلحی٬ وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد٬ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و همزمان با انتشار اخباری مبنی بر احتمال نامزدی هاشمی رفسنجانی، وی را به دست داشتن در «فتنه ۸۸» متهم کرده بود.

Check Also

Laleh – Mohkam OFFICIAL VIDEO HD

Laleh – Mohkam OFFICIAL VIDEO HD

artist: LALEH song: MOHKAM label: MYSTERY4 RECORDS director: JEFF FORD http://fb.com/mystery4 http://instagram.com/mystery4official http://mystery4.com http://youtube.com/mystery4 © …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"
2016

Watch Dragon ball super