خانه / اخبار / معاون وزیر نفت ایران: قیمت منصفانه نفت بشکه‌ای ۵۵ تا ۶۰ دلار است
امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران می‌گوید "قیمت منصفانه نفت بشکه ای ۵۵ تا ۶۰ دلار است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۷ به آن رقم برسیم".

معاون وزیر نفت ایران: قیمت منصفانه نفت بشکه‌ای ۵۵ تا ۶۰ دلار است

.Image copyrightReuters

امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران می‌گوید “قیمت منصفانه نفت بشکه‌ای ۵۵ تا ۶۰ دلار است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۷ به آن رقم برسیم”.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، معاون بین‌الملل وزیر نفت ایران گفته است این کشور آماده است اوپک (سازمان کشورهای صادر کننده نفت) را برای ایجاد تعادل در بازار بین‌المللی نفت و “رسیدن به رقم منصفانه در قیمت ها” تشویق و همراهی کند.

این در حالی است که جبار علی لعیبی، وزیر نفت عراق امروز دوشنبه ۲۴ اکتبر خواهان معافیت این کشور از طرح “فریز نفتی” اوپک شده است.

در پی این اظهارات قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت.

اعضای اوپک حدود یک ماه پیش در حاشیه اجلاس بین‌المللی انرژی در الجزیره، پایتخت الجزایر، تصمیم گرفتند که سقف تولید اوپک را از ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز به حدود ۳۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه کاهش دهند. جزئیات این توافق قرار است در اجلاس این سازمان در ماه نوامبر نهایی شود.

عربستان سعودی با سهمیه‌ای بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز و تولید نزدیک به ۱۱ میلیون بشکه در ماه‌های اخیر، بزرگترین تولید کننده اوپک و از تامین‌کنندگان اصلی نفت در بازارهای جهانی است. عراق در رده دوم بعد از عربستان و ایران با سهمیه ۴ میلیون بشکه در روز، در رده سوم قرار می‌گیرند.

به گفته مقامات ایران، تولید نفت ایران در ماه‌های اخیر به ۳.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

تحلیلگران می‌گویند در صورتی که عرضه نفت برای کنترل مازاد جهانی به اندازه کافی کاهش نیابد خطر کاهش قیمت این کالا وجود دارد.

مطالب مرتبط: وزیر نفت ایران: صنعت نفت‌مان نیازمند ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است

همچنین بررسی کنید

نیکی هیلی: برای حفظ برجام اقدامات مخرب ایران نادیده گرفته شد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید، برای برای حفظ توافق اتمی …

جنگ، ساکنان شهر دوما را به زانو درآورده است

مشاور امور انساندوستانه سازمان ملل متحد در سوریه روز چهارشنبه خواهان دسترسی به شهر دوما …

"
2016

Watch Dragon ball super