خانه / اخبار / طرح جدید در ایران: جمهوری مسجدها با مدیریتِ امام جماعت

طرح جدید در ایران: جمهوری مسجدها با مدیریتِ امام جماعت

یکی از نخبگان حوزه علمیه برای اداره محلات طرحی را ارائه داده که در آن محله یک جمهوری است که مساجد و امام جماعت در راس آن قرار دارد و بصورت پارلمانی اداره می‌شود.

2195488

به گزارش «محبت‌نیوز» رئیس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی و امام جمعه منطقه پردیسان قم با بیان اینکه هر مسجد با امام و امتش، یک جمهوری اسلامی در مقیاسی کوچک است گفته «هر محله را با مدیریت امام جماعت مسجد اداره کرد».

 صمصام‌الدین قوامی، خبر داد طرحی را برای اداره جامعه با محوریت مسجد تدوین کرده که اکنون در مرحله اجرا در پردیسان شهر قم قرار دارد. ساختار طرح او پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.

قوامی در توصیف آن به خبرگزاری مهر گفته «محله یک سلول بنیادین از نظام جمهوری اسلامی است، همانند عکس ۳ در ۴ که کوچک شده تصویر بزرگ تر است. امام جماعت مسجد، رهبر کوچک و شورای امر به معروفش که همان قوه قضائیه محسوب می‌شود برای پیشگیری از جرائم و پاکسازی محیط و امنیت اخلاقی؛ شورای اجرائی اش کابینه محله است و رئیس کابینه، محله یار است. محله یار مثل رئیس جمهور منتخب مردم است و دوایر دولتی آن در بخش‌های آموزشی، خدمتی، امنیتی، انتظامی و … عضو این کابینه هستند. هیئت امنای این مسجد به مثابه و منزله قوه مقننه هست که سیاست‌گذار و برنامه ریز است یعنی در حقیقت امر به معروف و کابینه محلی و هیئت امنا سه قوه هستند».

به گفته او «ولی فقیه در این مقیاس کوچک، همان امام جماعت مسجد است. معمومین و مردم محله، امت هستند.

همه مسئولان منتخب مردم هستند، یعنی مردم، هیئت امنا را انتخاب می کنند و حالت پارلمانی دارد. هیئت امنا، محله‌یار را انتخاب می کنند و همچنین شورای امر به معروف را انتخاب می کنند».

به اعتقاد او این کشور کوچک جمهوری اسلامی می‌تواند دارای ۱۰ هزار جمعیت باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
FacebookBalatarinTelegram

همچنین بررسی کنید

گزارش علی عمادی از دیدار تدارکاتی تیم ملی ایران و ازبکستان

تیم ملی فوتبال ایران هم اینک در ورزشگاه آزادی در دیداری تدارکاتی به مصاف تیم …

انتخابات دوباره در ونزوئلا؛ مادورو دوباره پیروز می شود

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه برگزار می شود. و برغم نارضایتی گسترده دولتی انتظار …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super