خانه / ویدیو های تی وی پلاس / شیک ترین رستوران سنتی تهران در خانه یک روحانی و همسرش!

شیک ترین رستوران سنتی تهران در خانه یک روحانی و همسرش!

شیک ترین رستوران سنتی تهران در خانه یک روحانی و همسرش/ نون و نمک با معماری زنانه و متفاوتش
خانه فخرالملوک، در محله «اودلاجان» شرقی بنا شده است. این خانه در ابتدا کوشکی در داخل خانه میرزا محمود وزیر بود، کسی که در دوره سه پادشاه، وزارت ابنیه و علوم را بر عهده داشت. ‏بعد از او خانه به چند خانه کوچک‌تر با متراژهای متفاوت تقسیم و به چند نفر فروخته می‌شود. یکی از آنها نصیب دو خواهر به نام‌های فخرالملوک و نیرالملوک، دختران آیت الله محسنی اراکی جبل عاملی، می‌شود که با ندیمه‌هایشان در آنجا سکنی می‌گزینند.بعد از ازدواج خواهران با دو برادر، این فخرالملوک است که با همسر روحانی اش در خانه می‌ماند و از آنجا که خودش هم زن متدینی بوده است، از آن به عنوان دارالقرآن استفاده می‌کند.فخرالملوک و شوهرش، دخترشان را در اثر بیماری از دست دادند و تنها یک پسر برایشان ماند که بعدها جراح مغز و اعصاب شد و برای همیشه به آمریکا مهاجرت کرد. بعد از آن، خانه دیگر خانه همیشگی نشد، خاموش و تنها، با در و دیوارهایی که خاطرات را فریاد می‌کردند، اما کسی نبود تا بشنود.خانه را خانم بهره مند به سال ۱۳۷۴ می‌خرد. در آن زمان، عمارت فخرالملوک، تبدیل به زباله دان محله شده بود، پاتوق معتادان و کارتن خواب‌هایی که در شب‌های خماری و بی خبری، در و پنجره اش را آتش می‌زدند تا گرم شوند. نوه خانم بهره مند با شراکت آقای داریوش مصوری، تصمیم می‌گیرند خانه را دوباره زنده کنند.آنها ۲۷ کمپرسی زباله و نخاله از آنجا تخلیه می‌کنند، این حجم از زباله، حوض توی حیاط را به کلی مدفون کرده بود. کمی کمتر از بار دو کمپرسی، تشک مستعمل از خانه بیرون برده می‌شود. معلوم است که همسایه‌ها در این سال‌ها برای دور ریختن وسایل به درد نخور خانه‌هایشان هیچ سختی به خود نداده اند.
در سال ۱۳۸۸ خانه فخرالملوک به عنوان یک اثر تاریخی ثبت می‌شود. آقای مصوری و شریکش، کار طراحی، مرمت قسمت‌های به جا مانده و بازسازی قسمت‌های مخروبه را آغاز می‌کنند. در همه مراحل، نقشه قدیمی با تمامی شاخص‌های اصلی اش مدنظر قرار داده می‌شود.گویی ۸۰۰ میلیون تومان پول در گلوی خانه گیر کرده بود تا همچون انسانی خسته از رنج سال‌ها، دوباره سرپا بایستد، سینه سپر کند و گذشته باشکوه خود را به رخ همسایگان تازه سازش بکشد؛ شکوهی که با هیچ به اصطلاح پنت‌هاوس و برج و آپارتمانی نمی‌شود تاختش زد، گذشته‌ای که می‌ارزد به صد ساختمان نوساز، اما بی ریشه!‏
حالا خبرنگار تی وی پلاس به این خانه ی زیبای تاریخی رفته تا گزارش جذابی را از حال و هوای این روزهای رستوران نان و نمک برایتان تهیه کند. تصاویر زیبایی که از دیدنشان سیر نمی شوید.

همچنین بررسی کنید

واکنش هنرمندان ایرانی در داخل و خارج کشور به اعتراض گسترده مردم!

صدای آمریکا : تظاهرات اعتراضی مردم ایران در شهرهای مختلف بازتاب گسترده ای در شبکه …

حمایت فرح پهلوی از اعتراض‌های مردم ایران؛ «نور بر تاریکی پیروز خواهد شد»

حمایت فرح پهلوی از اعتراض‌های مردم ایران؛ «نور بر تاریکی پیروز خواهد شد» شهبانو فرح …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super