خانه / اخبار / دولت افغانستان خواستار همکاری علما برای مبارزه با مواد مخدر شد
با توجه به افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان، دولت این کشور از علما خواسته که برای مبارزه با مواد مخدر در این کشور همکاری کنند. قرار است که علما در خطبه‌های روز جمعه درباره حرام بودن تولید، مصرف و کشت مواد مخدر با مردم صحبت کند.

دولت افغانستان خواستار همکاری علما برای مبارزه با مواد مخدر شد

Image copyrightAFP
Image caption در سال جاری میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است.

دولت افغانستان اعلام کرده که این کشور برای مبارزه با تولید مواد مخدر و کشت خشخاش در نظر دارد تا این کار را از طریق علما از منابر و مساجد در سراسر افغانستان آغاز کند.

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه علیه مواد مخدر از علماء افغانستان تقاضا کرد تا اضرار مواد مخدر را مطابق احکام دین از طریق منابر و مساجد با جدیت و قاطعیت به سطح روستاها به آگاهی مردم برسانند.

او فقر اقتصادی و ناامنی را عامل افزایش کشت مواد مخدر در این کشور اعلام کرد.

فیض محمدعثمانی، وزیر حج، ارشاد و اوقاف افغانستان نیز در این مراسم گفت که این وزارت برنامه دارد تا سخنرانی علمای سراسر افغانستان در روزهای جمعه درباره مبارزه با کشت خشخاش و تولید مواد مخدر باشد تا مردم را از احکام اسلامی درباره کشت مواد مخدر آگاه سازند.

او افزود که اکنون در افغانستان سه میلیون نفر معتادند که این روند نه تنها سلامت جان و عقل معتادین را تهدید می‌کند؛ بلکه “سلامت مال، نسل و دین آنها را نیز درخطرقرار داده است.”

قیام الدین کشاف، رئیس شورای سراسری علمای افغانستان نیز نقش علما را مهم دانسته و افزود که کشت، تولید، ترافیک و استعمال مواد مخدر از نظر دین اسلام حرام است.

چندی قبل حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل گزارش دادند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است.

این گزارش مشترک سالانه که یکشنبه، دوم عقرب/آبان در کابل منتشر شد، براساس آن در سال ۲۰۱۶ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به چهار هزار و ۸۰۰ تن رسیده است درحالی که این آمار سال گذشته ۳۳۰۰ تن بوده است.

براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت هم از ۱۸۰ هزار هکتار در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۱ هزار هکتار در سال جاری رسیده‌است.

از سال ۱۹۹۴، امسال برای سومین بار مساحت زمین زیر کشت تریاک در افغانستان به بالای ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است. نخستین بار در سال ۲۰۰۹ این آمار به ۲۰۹ هزار رسید و در ۲۰۱۴ این آمار ۲۲۴ هزار هکتار بود.

حدود ۷۱ هزار هکتار زمین در سال ۱۹۹۴ در افغانستان زیر کشت بود و در سال ۱۹۹۶ که گروه طالبان به قدرت رسید، این رقم به ۵۷ هزار کاهش یافت و در زمان فروپاشی رژیم این گروه در سال ۲۰۰۱، تنها هشت هزار هکتار زمین تریاک کشت شد.

همچنین بررسی کنید

انتخابات دوباره در ونزوئلا؛ مادورو دوباره پیروز می شود

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه برگزار می شود. و برغم نارضایتی گسترده دولتی انتظار …

نیکی هیلی در جلسه شورای امنیت درباره تنش های غزه، در دفاع از خویشتنداری اسرائیل سخن گفت

شورای امنیت سازمان ملل متحد ساعتی پیش برای بررسی حوادث مرگبار روز گذشته در نوار …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super