خانه / اخبار / تجربه افغانها در گوانتانامو؛ بی‌گناه یا گناهکار

تجربه افغانها در گوانتانامو؛ بی‌گناه یا گناهکار

گوانتانامو
Image caption بر اساس آمارها یک سوم زندانیانی گوانتانامو یعنی ۲۲۰ زندانی از ۷۸۱ نفر افغان بوده‌اند

تحقیق “شبکه تحلیلگران افغانستان” نشان می‌دهد که دست‌کم هشت افغان بر اساس مدارک بی‌اساس، اشتباه، ترجمه غلط و یا اعتراف زیرشکنجه، از سال‌ها بدینسو در گوانتانامو زندانی هستند.

این گزارش می‌گوید که آمریکایی‌ها هنوز نتوانسته‌اند اتهامی متوجه حتی یکی از این افراد کنند. سفارت آمریکا در کابل در واکنش به این گزارش گفته از آن مطلع است، اما جزئیات آن را بررسی نکرده است.

“شبکه تحلیلگران افغانستان” نهادی است که خود را مستقل می خواند و در پژوهش و تحلیل مسایل و موضوعات مربوط به افغانستان، فعالیت دارد و در کابل، پایتخت، مستقر است.

در این گزارش ۶۷ صفحه‌ای که تحت عنوان “تجربه افغانها در گوانتانامو” نوشته شده، پرونده‌های هشت زندانی افغان که طولانی‌ترین مدت حبس را در این زندان بدنام سپری کرده‌اند، بررسی شده است.

شش تن از این افراد در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ بازداشت و دو نفر دیگر در سال ۲۰۰۷. هیچ یک از این هشت نفر در میدان نبرد بازداشت نشده‌اند.

کیت کلارک، پژوهشگر این گزارش، می‌گوید شش نفر از این افراد از سوی پاکستان و یا نیروهای افغان بازداشت شده و تنها دو نفر پس از اطلاعات منابع ناشناس، از سوی آمریکایی‌ها بازداشت شدند.

شبکه تحلیلگران افغان می‌گوید بررسی مدارک نظامیان آمریکایی و اسناد دادگاه نشان می‌دهد که اتهامات و مدارک علیه این افراد مبهم بوده و بازداشت آنان براساس شایعه، شواهد سری، اختلافات حزبی، ترجمه غلط، اشتباه فاحش در حقایق و اظهارات بدست آمده در نتیجه شکنجه صورت گرفته است.

خانم کلارک می‌نویسد که در موردی مثلا “دلیل بازداشت و حبس، اتهام وارده از طرف شخصی بوده که از شخصی دیگر شنیده که فلان نفر تروریست بوده است.”

این گزارش می‌گوید نظامیان آمریکا، زمان، مکان و گروه‌ها را اشتباه گرفته و حتی در مورد گروه‌هایی که سال‌ها قبل دست از سلاح برداشته و یا در کنار گروه‌های جهادی هرگز نجنگیده‌اند، اشتباه کرده‌اند.

پرونده‌های بررسی شده این هشت زندانی در این تحقیق نشان می‌دهد افرادی که در کنار حزب اسلامی علیه نیروهای شوروی در سال‌های دهه ۱۹۸۰ می‌جنگیدند، به عنوان افراد مظنون نگریسته می‌شوند.

کیت کلارک می‌گوید: “اگر شما، برادر بزرگ شما و یا کاکای (عموی) شما زیر چتر یک حزب در سال‌های ۱۹۸۰ می‌جنگید، اکنون نمی‌توان در مورد موضع جنگی آنان در سال ۲۰۰۰ قضاوت کرد.”

نتایج این تحقیق شبکه تحلیلگران افغانستان می‌گوید، نظامیان آمریکایی قادر نبوده‌اند حتی اتهامات یکی از این هشت مورد را ثابت کنند.

این گزارش همچنین می‌گوید دلیلی که نشان می‌‌دهد هیچیک از این هشت نفر به اصطلاح “کاره‌ای” نبوده‌اند، این است که طالبان در جریان تبادل زندانیان با بریگدال، سرباز آمریکایی، (در اختیار آنها)، هیچ تلاشی برای آزادی این افراد نکرد.

شبکه تحلیلگران افغانستان می‌گوید در آخرین تحلیل، پنج نفر از اینها هنوز در گوانتانامو هستند و دولت آمریکا سه نفر از این بازداشتی‌ها را به امارات متحده عربی فرستاد، جایی که گمان می‌رود هنوز هم به نحوی در بازداشت هستند. بر اساس گزاشها هنوز در مورد بازگرداندن این افراد به افغانستان تصمیمی گرفته نشده است.

براساس آمارها یک سوم زندانیان گوانتانامو، افغان بوده‌اند یعنی ۲۲۰ زندانی از ۷۸۱ نفر.

هنوز مقامات آمریکایی به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند اما شبکه تحلیلگران افغانستان می‌گوید این تحقیق پرسش‌های جدی را در مورد استخبارات و عدالت در آمریکا مطرح می‌کند.

Image copyrightGetty Images
Image caption زندان گوانتانامو

معرفی هشت زندانی افغان

Image copyrightAAN
Image caption حاجی ولی محمد، باشنده (ساکن) بغلان که در کابل صراف بود. او متهم است که حامی مالی طالبان و القاعده بوده است. او در جنوری (ژانویه) ۲۰۰۲ در پاکستان بازداشت و ۱۴ سال است که در زندان گوانتانامو زندانی است.

Image copyrightAAN
Image caption عبدالظاهر، باشنده (ساکن) لوگر- مترجم و نگهبان. او متهم است که ترجمان القاعده بوده است. بعد از ۱۴ سال هنوز هم در زندان گوانتانامو به سر می‌برد.

Image copyrightAAN
Image caption عبیدالله، باشنده (ساکن) خوست و خوراکه (اغذیه) فروش . او متهم به عضویت در القاعده است. حالا پس از ۱۴ سال حبس در گوانتانامو به امارات متحده عربی منتقل شده است.

Image copyrightAAN
Image caption بوستان کریم، باشنده (ساکن) خوست و گل فروش. او متهم به رهبری یک شاخه القاعده است. او در اگست ۲۰۰۲ از سوی پاکستان بازداشت و به نیروهای آمریکایی تحویل داده شد.

Image caption محمد کمین، باشنده (ساکن) خوست و امام مسجد. او متهم به عضویت در القاعده، ائتلاف ملیشای (شبه نظامیان) افغان، شبکه افراط‌گرایی شمال آفریقا، طالبان، حرکت مجاهدین و جیش محمد است. او نیز به امارات متحده عربی منتقل شده است.

Image copyrightAAN
Image caption حمیدالله، باشنده (ساکن) کابل و فروشنده موترهای (ماشین‌های) دست دوم. او عضو یک خانواده سرشناس حزب اسلامی است و متهم به طرفداری از رژیم سلطنتی وابسته به محاذ ملی، گروه طالبان، القاعده، حزب اسلامی، ایران و چند فرمانده جمعیت است. ظاهرا توسط امنیت ملی افغانستان بازداشت شده است.

Image caption هارون گل، باشنده (ساکن) ننگرهار و خوراکه (اغذیه) فروش. او متهم است که فرمانده حزب اسلامی است. او توسط امنیت ملی بازداشت شده اما امنیت ملی این موضوع را رد می‌کند.

Image caption محمد رحیم، باشنده ننگرهار فروشنده موتر (ماشین) و احتمالا فروشنده عسل و ترکاری (سبزیجات). او متهم است که دستیار و ترجمان اسامه بن لادن بوده است. او در ۲۰۰۷ در پاکستان بازداشت شد و به افغانستان منتقل شد و از سوی سی آی ای (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا -سیا)مورد “شکنجه” قرار گرفت. وی پس از ۹ سال حبس، هنوز به عنوان “بازداشتی با ارزش” در گوانتانامو به سر می‌برد. در مورد او اطلاعات کمی وجود دارد. او تحت تدابیر جدی در بازداشت است. وکیل مدافع‌اش شکایت کرده که نمی‌تواند بگوید که چرا معتقد است که موکلش بی‌گناه است زیرا این امر سبب افشای اطلاعات دسته بندی می‌شود.

همچنین بررسی کنید

مذاکرات صلح؛ حضور مردم یمن در مقابل نمایندگی سازمان ملل در شهر صنعا

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/yemen/4694559.html

گزارش روزبه بوالهری از ادامه حمایت از اعتراض کارگران فولاد اهواز

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/iran-labor/4691347.html

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super